Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Autor Materiał zewnętrzny

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Każdy z nas ma jakieś upodobania żywieniowe- jedni wolą potrawy słone, inni słodkie, jedni lubią jeść mało i często, inni dużo i rzadko, dla jednych rarytasem jest duża porcja mięsa, drudzy zaś wręcz czują do niego wstręt i obrzydzenie. Dieta wegetariańska, choć jej początki sięgają końca XIX wieku, to nadal przeżywa swój renesans i zyskuje coraz większe grono zwolenników. Na czym dokładnie ona polega i czy jest zdrowa dla człowieka? Przekonajmy się w niniejszym artykule.

Początki wegetarianizmu

Mięso od pradawnych dziejówjest jednym z podstawowych produktów spożywczych. Najpierw spożywanoje na surowo, następnie- po okiełznaniu ognia- jako pieczone, zaś od średniowiecza aż po wiek XX dieta ludzka przepełniona była białkiem pochodzenia zwierzęcego, przygotowywanego w różnych formach. Dopiero XXI wiek wprowadził trend o nazwie „wegetarianizm”, choć stosowano go już od końca XIX wieku. Nurt ten swoje korzenie bierze w Indiach- to tam również do dnia dzisiejszego mieszka największe skupisko wegetarian (ok. 30% całej populacji). Dieta hinduska podyktowana jest zasadami religijnymi, w większości odmian hinduizmu występuje świadome wyrzeczenie się mięsa, produktów pochodzących od zwierząt (mleko, ser, jaja itp.) oraz owoców morza.

Catering dietetyczny – https://smartbox-catering.pl/

Wegetarianizm jest dla niektórych modnym stylem życia, który zapanował w większych aglomeracjach miejskich. Inną grupą, która ceni sobie dietę opartą na produktach roślinnych, są osoby cierpiące i borykające się z wieloma problemami zdrowotnymi, powiązanymi z żywieniem. Dietę tę doceniają w szczególności osoby ze stwierdzoną hipolaktazją, tj. nietolerancją laktozy- w tym przypadku jest ona rozwiązaniem wielu problemów żywieniem.

Osoby, które praktykują wegetarianizm, często nie wiedzą, że dzieli się go na wiele odmian a każda z nich kierowana jest do poszczególnych grup. Pescowegetarianizm likwiduje z diety mięso, jednak pozostawia w niej ryby, owoce morza oraz jaja i nabiał. Laktowegetarianizm dopuszcza nabiał, wykluczając z codziennego menu tylko jaja. Najbardziej zaś radykalną formą wegetarianizmu jest weganizm, który dopuszcza w diecie tylko i wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego.

Wegetarianizm – zdrowa dieta czy modny styl życia?

Od wielu lat toczą się debaty nad tym, która z diet jest najlepsza i najkorzystniej wpływa na funkcjonowanie człowieka. Niektórzy eksperci twierdzą, że wegetarianizm jest zagrożeniem dla życia, inni zaś że jest to sposób na jego przedłużenie o kilka dodatkowych lat.

Większość dietetyków uważa, że każda zbilansowana oraz przemyślana dieta, która jest dostosowana do wieku oraz aktywności jest lepsza, niż codzienne spożywanie losowych, śmieciowych produktów. Źle dobrana dieta skutkuje niedoborami makro i mikroelementów a także doprowadza do wyjałowienia organizmu z witamin, natomiast skutki takiego menu mogą być nieodwracalne. Jest to niebezpieczne szczególnie dla młodego pokolenia, które często, podążając za nowym trendem, usuwa z menu to co wartościowe i wprowadza to, co ubogie w witaminy.

Błędna interpretacja wegetarianizmu obserwowana jest u osób, które dopiero zaczynają przygodę z dietą roślinną. Samodzielne układanie menu, z próbą bilansowania składników bez wcześniejszej konsultacji z dietetykiem, kończy się praktycznie zawsze fiaskiem. Jedzenie oparte na surowcu roślinnym powinno być skonsultowane w każdym przypadku ze specjalistą, najlepiej o kierunku powiązanym bezpośrednio z wegetarianizmem.

Menu rozpisane przez dietetyka ma na celu stworzenie odpowiedniej podstawy w codziennym żywieniu tak, by całość wpływała pozytywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jeśli chcemy, by dieta taka przebiegała we właściwy sposób, musimy liczyć się z tym, że jej codzienne przygotowanie wymaga pewnej ilości czasu. Jeżeli więc cenisz swój czas a jednocześnie chcesz włączyć dietę wegetariańską do swojego życia, warto skorzystać z obecnie dostępnych możliwości i wyszukać firmę, która w swojej ofercie posiada „catering dietetyczny”, najlepiej z dowozem do domu. Być może mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że korzystanie z takich ofert wiąże się z oszczędnościami, bowiem dania robione masowo zawsze wychodzą taniej, niż te robione w domowym zaciszu. Firmy cateringoweutrzymują najwyższy poziom diet, dlatego każdego dnia zaskoczą nas inną kompozycją dań, które wcześniej zostały skrupulatnie zweryfikowane i dobrane przez dietetyków.

Reasumując- dieta wegetariańska jest zdrowa, jeżeli jest realizowana w sposób mądry a niedobory żelaza, wapnia, białka, tłuszczy i innych pochodnych mięsa są w odpowiedni sposób uzupełniane właściwymi produktami pochodzenia roślinnego oraz suplementami. Decydując się na taką dietę warto skonsultować się ze specjalistą oraz korzystać z odpowiednio zbilansowanych diet.

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Dla mnie flexitarianizm jest ok i go stosuję. Jeśli ktoś podchodzi do diety nieideologicznie to jak najbardziej taka dieta jest ok. Zastanawiam się jeszcze nad spróbowaniem keto ale jest dość restrykcyjna, z tego co piszą tutaj: https://www.zdrowykregoslup.pl/jaka-diete-wybrac-poradnik/ ale wspomaga koncentrację i jest dobra jak ktoś trenuje tak jak ja więc może się skuszę

Marcin Kamiński - fleksitarianin

Jestem flexi, czyli że zmierzam w kierunku full vege, ale czasami przychodzi mi ochota na stare nawyki. Zauważyłem, że zmiany w przyzwyczajeniach mają sukces wtedy, kiedy się nie zmuszamy. Dlatego bez żadnej presji dzięki diecie flexi mogę w przyszłości w całości przejść na wegetarianizm.

Translate »
2
0
Would love your thoughts, please comment.x