Zioła i przyprawy z własnego zielnika, czyli zioła w ogrodzie

Autor OBI.pl

By cieszyć się smakiem i aromatem świeżych ziół, warto zdecydować się na ich samodzielną uprawę. Podpowiadamy, jak przygotować domowy zielnik!

Zioła i przyprawy z własnego zielnika – zioła w ogrodzie – poradnik 

Zioła w ogrodzie – sadzonki

Świeże i pięknie pachnące zioła to składnik wielu potraw, naparów czy innych domowych specyfików, dlatego warto zainteresować się założeniem własnego zielnika. Hodowla ziół nie jest wcale taka trudna, a niesie za sobą wiele plusów. W tym poradniku podpowiemy, jak założyć własny zielnik w ogródku, jak pielęgnować już rosnące roślinki oraz jakie zioła najlepiej sprawdzają się w domowych ogródkach zielnych. 

Czy warto mieć zioła w swoim ogródku? Oczywiście!

Uprawa ziół w ogrodzie ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim cały czas mamy dostęp do świeżych i samodzielnie wyhodowanych roślin. Już więcej nie spotka nas sytuacja, kiedy zapomnimy kupić czegoś w sklepie i będziemy mieć problem z doprawieniem potrawy albo w naszej sałatce zabraknie zieleniny. Własne rośliny to świetny sposób, by być bliżej natury i odżywiać się zdrowo. Takie zioła nie są niczym pryskane i tylko my mamy wpływ na ich uprawę. Własny zielnik skłania do eksperymentowania w kuchni i szukania nowych połączeń smakowych z wykorzystaniem różnych ziół. Smak takich roślin jest też o wiele lepszy, a co ważne o wiele taniej wyjdzie nam hodowanie własnych krzaczków w ogrodzie niż regularne kupowanie świeżych ziół w supermarkecie. Zioła możemy wykorzystać nie tylko w kuchni, ale również w domowych kosmetykach, aromaterapii czy ziołolecznictwie. Zalet własnego ogródka ziołowego jest naprawdę dużo, dlatego warto poświęcić trochę czasu i zagospodarować kawałek ziemi właśnie do tego celu.

Jak zrobić zielnik – wybór miejsca i przygotowanie gleby

Pierwszym krokiem podczas zakładania swojego zielnika jest wybór odpowiedniego miejsca. Zioła na działce czy w ogrodzie najlepiej rosną na dobrze nasłonecznionych i zacisznych stanowiskach. Dzięki odpowiedniej ilości słońca ich aromat jest intensywniejszy, a właściwości rośliny dużo lepsze. Większość ziół pochodzi z ciepłych krajów, więc ich naturalną potrzebą jest codzienne nasłonecznienie przez przynajmniej 6 godzin. Jeżeli chodzi o rośliny z klimatu umiarkowanego np. miętę, lubczyk czy melisę, to takie zioła będą dobrze rosły również w lekko zacienionych miejscach. Idealnym kształtem zielnika jest kwadrat o wymiarach 1×1 m, który pozwala bez problemu dostać się z każdej strony do wybranego gatunku ziół. 

Jeżeli mamy już wybrane miejsce, to nadszedł czas na przygotowanie gleby. Zioła nie mają szczególnych wymagań dotyczących ziemi, ważne jest jedynie, aby podłoże zostało dobrze przekopane i spulchnione przed zasianiem ziół lub wkopaniem już gotowych sadzonek. Jeśli dokładnie rozbijemy grudki ziemi, usuniemy wszystkie chwasty i dodatkowo glebę wymieszamy z niewielką ilością kompostu to mamy gwarancję, że w tym miejscu zioła będą wspaniale rosnąć. 

Ogródek ziołowy – budowa zielnika

Teraz czas na zagospodarowanie miejsca, które wybraliśmy na nasz ogródek ziołowy oraz posadzenie lub posianie roślin. Jeżeli chcemy, żeby nasz zielnik wyglądał atrakcyjnie i estetycznie możemy wydzielone miejsce otoczyć obwódką z kamieni, cegieł lub desek albo w jakiś inny sposób oddzielić ten obszar od reszty ogrodu. Wiele zależy od tego, jakie rośliny planujemy uprawiać. Wieloletnie zioła do ogrodu mogą przezimować na dworze, jednak rośliny jednoroczne nie poradzą sobie w tak niskich temperaturach. Dlatego wiele osób decyduje się na hodowanie takich ziół w doniczkach i na czas mroźnych miesięcy przenosi je po prostu do domu. Większość roślin będzie dobrze rosła w doniczce o głębokości do 20 cm.

Podczas sadzenia roślin pamiętajmy, aby dla każdego zioła wydzielić osobny kawałek gleby. Dzięki takiemu rozplanowaniu dostęp do roślin będzie łatwy, a ich pielęgnacja prosta i bezproblemowa. Niektóre zioła np. szałwia, oregano czy mięta lubią się silnie rozrastać, dlatego należy zapewnić im więcej miejsca niż innym gatunkom, regularnie przerzedzać oraz nie można sadzić ich koło delikatniejszych ziół np. rozmarynu czy bazylii, bo będą negatywnie wpływać na ich wzrost.

Pamiętajmy, aby rośliny jednoroczne sadzić razem i podobnie postępować w przypadku gatunków wieloletnich! Dzięki temu ich uprawa będzie przebiegać sprawniej. Dobrym pomysłem jest też posadzenie aksamitek obok ogródka zielnego. Zapach tych kwiatów odstrasza komary, które lubią przebywać w ziołach i innych gęsto rosnących roślinach i na pewno utrudniałyby nam zbiory oraz codzienną pielęgnację roślin.

Nie masz swojego ogródka czy działki, ale zależy Ci na założeniu własnego zielnika? Możesz to zrobić w mieszkaniu lub na balkonie! Prosty sposób na zrobienie parapetowego ogródka ziołowego znajdziesz tu: www.obi.pl/porady/inspiracje/ogrodek-ziolowy/.

Jak pielęgnować zioła w ogrodzie? 

Podczas sadzenia ziół na pewno będziemy zastanawiać się, czy lepiej samodzielnie je posiać, czy może skorzystać z gotowych sadzonek? Zdania na ten temat są podzielone. Początkującym poleca się zakup już wyrośniętych ziół i przesadzenie ich z doniczki od razu na grunt. Takie już uformowane sadzonki o wiele łatwiej się przyjmują, więc mamy większą szansę, że nasz nowy ogródek ziołowy okaże się sukcesem.

To również najszybsza metoda na założenie ogródka zielnego. Pamiętajmy jedynie, że świeżo po zakupie należy takie krzaczki od razu przesadzić i podlewać co kilka dni. Doświadczone osoby mogą samodzielnie wysiewać zioła. Jeżeli zrobimy to w odpowiedni sposób, to takie roślinki będą wyjątkowo odporne i wytrzymałe. Zioła siejemy do specjalnych rozsadników lub do doniczek i dopiero kiedy zioła będą już większe, możemy przenieść je na grunt. Jest to metoda bardziej czasochłonna i nie dla każdego. Mocniejsze rośliny można wysiewać bezpośrednio w ogródku, ale pewniejszą metodą jest hodowla sadzonek. 

Już wyrośnięte rozsady, które idealnie sprawdzą się jako zioła do ogrodu, można znaleźć tu: www.obi.pl/owoce-i-warzywa/ziola/c/1965.

Sadzenie ziół można rozpocząć już w kwietniu. Jedynie gatunki wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury będą wymagały umieszczenia w gruncie dopiero w maju. Podczas organizacji ogródka ziołowego zawsze uprawiajmy najsilniejsze gatunki z tyłu, średnie w środku, a delikatne i niskie zioła z przodu.

Autor: OBI.pl we współpracy z Pieprzyć z Fantazją

5 1 vote
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
2 lat temu

Zioła zajmują w mojej kuchni wysoką pozycję. Nie wyobrażam sobie bez nich gotowania.

Nina
Nina
2 lat temu

oooj u mnie zioła to podstawa 🙂 dzięki verdeat mam swoj wlasny ogródek jadalny w domu 😉

Translate »
2
0
Would love your thoughts, please comment.x