Jak zdrowo zeszczupleć przed wakacjami?

Autor Pieprzyć z Fantazją

Wakacje coraz bliżej, a wraz z nimi szereg okazji do wypoczynku. Jedni z nas planują odpoczynek na piaszczystej plaży, inni stawiają na aktywne spędzanie czasu np. podczas górskich wędrówek. Niezależnie jednak od preferencji co do sposobu spędzania urlopu , wspólnym mianownikiem jest to, aby czuć się dobrze i zdrowo we własnej skórze. Bardzo często przeszkodą jest tutaj nadmierna masa ciała – szczególnie w przypadku spędzania czasu na aktywnościach takich jak jazda na rowerze, wspinanie czy długie piesze wycieczki, które to wymagają nie lada kondycji. Jak więc zdrowo zeszczupleć jeszcze przed wakacjami?

Ruch to zdrowie

Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny jest lepszy niż żaden. Jeśli zatem do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, warto wprowadzić minimalny ruch do swojej codzienności. Nie jest konieczne, aby od razu zapisywać się na zajęcia sportowe czy na siłownię, choć oczywiście – jeśli tylko masz na to ochotę – działaj! Na początek wystarczy jednak, że zmienisz niektóre swoje nawyki. Mówi się, że aby pozostawać w zdrowiu warto wykonywać 7-10 tysięcy kroków dziennie. Spróbuj codziennie zrobić coś, co pozwoli Ci zbliżyć się do tego założonego celu. Na przykład zamienić jazdę autobusem na częściowy spacer. Wybrać schody, zamiast korzystać z windy. Zamiast grać w piłkarzyki, poszukać kompanów do pokopania piłki realnie. Ruch może być też świetną zabawą!  Aktywność fizyczna to bowiem nie tylko przysłowiowe krew, pot i łzy. To wszystko to, co sprawia, że się ruszasz – nawet te najbardziej banalne czynności. Flagowym przykładem na to, że można połączyć przyjemne z pożytecznym jest sprzątanie mieszkania w rytm ulubionej muzyki. Spróbuj – a nim się obejrzysz Twoje cztery kąty będą lśniły, a Ty poczujesz przypływ endorfin!

Deficyt kaloryczny

Chudniemy wtedy, kiedy dostarczamy sobie mniej kalorii, niż wynika to z naszego zapotrzebowania. Jest ono różne dla każdego z nas i wynika z różnic indywidualnych – wieku, płci, wzrostu, stanu fizjologicznego , a nawet obecności niektórych chorób. Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego nie jest trudne – w sieci znaleźć można wiele wzorów albo nawet gotowych kalkulatorów, które pozwolą sprawdzić orientacyjną wartość najbardziej dla nas optymalnej podaży kalorii, by schudnąć. Pamiętać trzeba, aby nigdy nie jeść mniej, niż wskazuje na to nasza podstawowa przemiana materii (PPM). Podaż kalorii oscylująca między PPM a całkowitą przemianą materii to właśnie ta, która zapewni nam deficyt kaloryczny, a więc energię na aktywność fizyczną organizm będzie pobierał z zapasów, które mamy w postaci zgromadzonego w ciele tłuszczu. Dobrym pomysłem jest tzw. dieta pudełkowa, w której wszystkie posiłki przygotowywane są za nas i dostarczane nam po drzwi. Dobra dieta pudełkowa umożliwia konsultacje z dietetykiem, który doradzi jaka wartość kaloryczna diety będzie dla nas najlepsza.

Pamiętaj o różnorodności

Menu dietetyczne często kojarzy się z bardzo ubogim jadłospisem. Wspomniany deficyt kaloryczny, który chcemy zachować, niejako wymusza mniejszą liczbę składników w diecie. Tutaj pojawia się niebezpieczeństwo niedoborów żywieniowych. Z tego powodu nie poleca się monodiet, czyli menu opartego wciąż na tych samych składnikach, które są mało kaloryczne. Jedząc w ten sposób chudniemy, ale kosztem swojego zdrowia. Dieta odchudzająca z prawdziwego zdarzenia, choć w rzeczy samej uboższa w kalorie, powinna jednak zawierać możliwie jak najwięcej witamin i mikro- oraz makroelementów. Aby tak było, warto zaufać dietetykom z cateringu dietetycznego, oferujących wspomniane diety pudełkowe. Catering dietetyczny w Warszawie https://www.wygodnadieta.pl/ nie tylko zapewnia wysoką jakość posiłków oraz różnorodność dań, ale też otwarty jest na specjalne potrzeby żywieniowe, w tym posiada menu uwzględniające produkty o niskim indeksie glikemicznym, produkty bez glutenu czy laktozy i wiele innych.

Jeśli planujesz zeszczupleć przed wakacjami, warto starania o to rozpocząć już teraz. Postaw na ruch – nawet odrobina więcej ruchu może przynieść pozytywne efekty i dla wagi, i dla samopoczucia. Deficyt kaloryczny zapewni redukcję masy ciała. Nie wolno jednak zapominać o tym, by to co spożywamy, dostarczało nam niezbędne składniki odżywcze.

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x