Sernik chałwowy

Autor Pieprzyć z Fantazją

Pyszny i rozpływa się w ustach, to jest właśnie mój sernik chałwowy.

Sernik to temat rzeka, ale teraz jednak skupię się na tym konkretnym, czyli chałwowym. Robiłam wielokrotnie sernik chałwowy i za każdym razem w inny sposób, z odmienną ilością składników. Przyznam się, że w przypadku tego rodzaju słodyczy nie trzymam się żadnego przepisu a używam smakowej wyobraźni. Teraz zależało mi, by ciasto rozpływało się w ustach i taki cel osiągnęłam. Na moim blogu znajdziecie dość sporo przepisów na >>serniki Pieprzyć z Fantazją, może podsunę nimi Wam pomysł na swój sernik?
Sernik chałwowy z tego przepisu jest bardzo delikatny w smaku i konsystencją przypomina masło w temperaturze pokojowej – to taki jak lubię najbardziej. Bardzo lubię też tradycyjne serniki, zbite, maślane i ….z rodzynkami! Wiem, że niektórzy mają „traumę” widząc sernik z rodzynkami, no ale każdy ma swój smak a jakby było inaczej, to byłoby nudno 😉 Jakie konkretne wskazówki do tego przepisu? Z pewnością brak pośpiechu i dopieszczenie ciasta w każdym calu. Nie wyjmuj ciasta z piekarnika tuż po upieczeniu, niech ciepło go otula jeszcze jakiś czas. Wspominałam o maśle w temperaturze pokojowej a raczej kuchennej, składniki na ciasto powinny być w temperaturze kuchennej. Dopieść swoje ciasto a wszyscy poczują Twoją miłość jaką włożyłaś w przygotowanie tego ciasta. Nie musisz chałwy blendować na miałko, mogą pozostać grudki a będzie to taka „rodzynka” w serniku (to kieruję do miłośników rodzynek). Zdradzę Ci sekret, ten sernik jest pyszny ostudzony bez lodówki, może brzydko się kroi, ale smakuje wyśmienicie! Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego ciasta lub jakiegoś innego mojego przepisu to pytaj w komentarzu.
Jestem ciekawa Waszych przepisów i pomysłów na serniki. Zapraszam!
Jeśli chcesz mnie poznać bardziej i moje poczynania w kuchni lub relacje z wycieczek zapraszam Cię na FB https://www.facebook.com/pieprzyczfantazja oraz profil na Instagramie https://www.instagram.com/pieprzyc_z_fantazja/.

Sernik chałwowy – ciasto:

2,5 szklanki mąki pszennej (szklanka pojemność 250 ml)
200 g masła
5 żółtek (jajka rozm.L)
3 łyżki cukru pudru
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Sernik chałwowy – masa serowa:

1 kg sera trzykrotnie mielonego
200 g chałwy waniliowej
250 g masła 82%
250 ml śmietanki 30% lub 36%
300 g cukru
ekstrakt waniliowy 1 łyżka
cukier wanilinowy 8g
1 budyń waniliowy bez cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
6 jajek
Polewa:
200 ml śmietanki tłustej 30%
100g chałwy waniliowej
1 płaska łyżeczka żelatyny
orzechy włoskie lub laskowe siekane

Sernik chałwowy – wykonanie:

Pierwszym krokiem jest zrobienie ciasta. Z podanych składników zagnieć ciasto i włóż do lodówki na ok. 30 minut. Rozwałkuj i wyłóż dno formy, w której będziesz piec sernik. Moja forma miała rozmiary 36x20cm. Możesz podpiec spód ciasta przez ok. 15-20 minut w 180 stopniach.
Przygotuj teraz masę serową. Zblenduj chałwę do ciasta serowego. W dużej misce rozwierć masło z połową cukru, cukrem wanilinowym i żółtkami na puszystą masę, wlej śmietankę i ubijaj dalej. Dodaj teraz ekstrakt waniliowy, proszek budyniowy, mąkę ziemniaczaną i zblendowaną chałwę, wymieszaj dokładnie by składniki połączyły się. Na koniec dodaj ser, mieszaj dotąd aż połączą się wszystkie składniki. Nie mieszaj zbyt długo, ponieważ ser napowietrzy się i opadnie po upieczeniu. Ubij białka z pozostałą częścią cukru na sztywną pianę. Dodawaj porcjami ubite białka i delikatnie mieszaj szpatułką. Wylej masę na podpieczony spód i piecz przez 20 minut w 180 stopniach a później zmniejsz temperaturę do 150 stopni i piecz dotąd aż wierzch ciasta zacznie się rumienić. Łączny czas pieczenia to od 1 godziny do 1 godz. i 15 minut. Gdy już sernik ładnie się zarumieni wyłącz piekarnik i nie otwieraj drzwiczek piekarnika przez ok. 20 minut. Po tym czasie otwórz drzwiczki i wyjmij ciasto, gdy piekarnik całkiem ostygnie.
Zrób polewę chałwową. W rondelku podgrzej śmietankę i dodaj pokruszoną chałwę, możesz ją również zblendować. Mieszaj i wciąż podgrzewaj, nie gotuj. W 1/2 szklanki gorącej wody rozpuść żelatynę i wlej do śmietanki, wymieszaj i wstrzymaj się z wylaniem polewy do jej ostudzenia. Gdy polewa już ostygnie i delikatnie zacznie się ścinać wylej na sernik, całość oprósz posiekanymi orzechami i wstaw do lodówki, by ciasto stężało.

Smacznego!
Lidka

5 2 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x