5 błędów podczas smażenia ryby. Czego nie robić?”

Autor Pieprzyć z Fantazją

Na czym smażyć rybę, jak długo i jaki olej wybrać – sprawdzone tipy i podpowiedzi.

5 błędów podczas smażenia ryby. Czego nie robić?

Smażysz rybę na oleju z pestek dyni dziwisz się, że twoje danie nie smakuje najlepiej? Zdejmujesz rybę z patelni, a ona znowu jest sucha? Popełniasz jeden z 5 klasycznych błędów podczas smażenia ryby. Dowiedz się jaki i nie powtarzaj go więcej. Jeśli chcesz źle usmażyć rybę, zrób to na tłoczonym na zimno oleju. W ten sposób doprowadzisz do powstania niekorzystnych związków oksydacyjnych, które uszkadzać będą twoje komórki. Sięgaj też po wielononasycone kwasy tłuszczowe, bo one najszybciej ulegną utlenieniu.

A jak poprawnie smażyć rybę? Wybierz olej, który jest stabilny w wysokiej temperaturze taki jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej z awokado. Oliwa z oliwek jest z tych wszystkich olejów roślinnych najbardziej polecana, gdyż zawiera kwas oleinowy o cennych właściwościach prozdrowotnych, dzięki czemu zmniejsza np. ryzyko rozwoju cukrzycy i miażdżycy. Oliwa z oliwek będzie dla ciebie najlepszym wyborem również wtedy, gdy chcesz obniżyć poziom cholesterolu i jednocześnie nie zamierzasz rezygnować ze smażonej ryby

Jak długo smażyć rybę?

Gdy chcesz uzyskać suchą i przypaloną rybę, smaż jak najdłużej. Spraw, by panierka była miejscami ciemnobrązowa lub czarna, do tego przyciskaj mocno rybę łopatką, by jeszcze silniej ją podpiec. Kiedy chcesz zrobić to poprawnie, pamiętaj, że czas smażenia zależy od grubości ryby. Jeśli poddajesz obróbce cienkie filety np. z dorsza, soli, wówczas smaż je 2 minuty po każdej ze stron. Gdy są grubsze, poświęć 5 minut na każdą stronę. A jak smażyć śledzie, które są najmniej popularnym gatunkiem do smażenia? Jeśli są tylko obtaczane w mące, wystarczy trzymać je po 5 minut z każdej strony. Koniecznie potem trzeba je osączyć z nadmiaru tłuszczu, najlepiej przy pomocy papierowego ręcznika.

Czas smażenia zależy też od tego, w jakiej formie zamierzasz podać rybę. Jeśli szykujesz ją do duszenia w sosie lub chcesz ją później podpiec, czas obróbki na patelni możesz skrócić do 1 minuty na każdą stronę. W tego typu smażeniu chodzi bowiem o to, by białko ryby się ścięło a mięso zachowało swój smak i soczystość.

Jak smażyć rybę ze skórą?

Najczęstszy błąd, jaki możesz popełnić smażąc rybę ze skórą to ten, w którym czas smażenia po każdej ze stron jest identyczny. Przykładowo: trzymasz rybę 4 minuty na stronie ze skórą i bez niej, a potem wychodzi np. zbyt sucha. Dziwi cię to? Otóż kiedy smażysz dłużej po stronie skóry, masz większą szansę na to, że ryba wyjdzie soczysta i wilgotna. A to dlatego, że skóra nie chłonie tak dużo tłuszczu, jak gołe mięso, dzięki można ją dłużej trzymać na patelni i nie grozi jej przy tym przypalenie. Ryba ma więc szansę ściąć się i dojść do odpowiedniego stopnia niezbędnego do spożycia, bez groźby jej wysuszenia. Kiedy więc rybę po stronie skóry będziemy smażyć np. 6 minut, dla dosmażenia drugiej ze stron wystarczy np. 1,5 minuty.

Jak smażyć ryby mrożone?

Nie masz czasu na odmrażanie ryby, więc szybko myjesz ją, panierujesz i wrzucasz na patelnię, a potem dziwisz się, że ryba pryska na wszystkie strony, a twoje szafki w kuchni oblepione są tłuszczem? Pamiętaj, że każdą rybę po umyciu trzeba dokładnie osuszyć. Każda kropla wody, która upadnie na rozgrzany tłuszcz będzie powodowała pryskanie oleju. Ponadto ryzyko pryskania oleju przy rybie, która się nie rozmroziła, jest o wiele większe niż przy odmrożonym kawałku mięsa. W trakcie smażenia zaczyna bowiem roztapiać się glazura, którą ryba jest okryta, co powoduje będzie interakcje z tłuszczem.

Co najlepiej zrobić w takim przypadku? Jak radzą doświadczeni kucharze: jeśli chcesz smażyć mrożoną rybę, pomyśl o tym na dobre kilka godzin przed i wyjmij ją z zamrażarki, żeby mogła rozmrozić się w naturalny sposób. Jeśli masz mniej czasu, wstaw zamrożoną rybę do miski wypełnionej wodą. Niech nie będzie to jednak zbyt ciepła woda, bo w takich warunkach bardzo szybko zaczną rozmnażać się bakterie i o zatrucie nietrudno. Woda powinna być chłodna lub w temperaturze pokojowej i najlepiej wymieniać ją co pół godziny. Kiedy uznamy, że ryba jest odmrożona, pamiętajmy, by dokładnie ją umyć i wysuszyć przy pomocy papierowych ręczników. Dopiero tak przygotowana ryba jest gotowa do smażenia.

Jak smażyć rybę w mące?

Jeśli chcesz usmażyć rybę jedynie w mące, pamiętaj, by obsypać ją tuż przed samym smażeniem. Potem poczekaj aż tłuszcz na patelni dokładnie się rozgrzeje i kładź kawałki ryby na dobrej jakości olej. Jeśli obsypiesz rybę mąką za wcześnie, zdąży nasiąknąć, co spowoduje, że po usmażeniu nie będzie chrupiąca.

Ryba smażona w mące powinna być dobrze doprawiona, bo nie broni jej smak tak uwielbianej przez wszystkich panierki. Dlatego przed wsadzeniem jej na patelnię dokładnie skrop ją cytryną, aby straciła charakterystyczny rybi zapach, posól ją też i dopraw odpowiednimi przyprawami.

Idealne zioła do ryb to m.in. estragon, czy kolendra i wiele innych, dowiedz się jak przyprawić rybę?

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x