Kakao – za co wszyscy je kochają?

Autor Materiał zewnętrzny

Ziarna kakaowca wszyscy powszechnie znamy głównie z produkcji czekolady. Niepowtarzalny aromat kakao towarzyszy nie tylko ulubionym słodyczom, ale również wypiekom cukierniczym. Naturalne kakao jest nie tylko pyszne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Właśnie z tego względu zastosowanie kakao wybiega daleko poza jedynie branżę spożywczą.

Surowe kakao – właściwości

Kakao, jakie znamy, produkowane jest z nasion owoców kakaowca. W sumie w naturze wymienia się ponad dwadzieścia gatunków kakaowca, rosnących na całym świecie, głównie jednak w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Owoce kakaowca w dużym stężeniu mają gorzki smak i składają się przede wszystkim z tłuszczu. Tłuszcz kakaowy to nawet 50-57% suchej masy nasion kakaowca. Kakao surowe składa się z tłuszczu palmitynowego oraz stearynowego. Ponadto kakao zawiera kwasy tłuszczowe nienasycone, stanowiące nie więcej, jak kilka procent. To dobry rodzaj tłuszczów, ponieważ ich obecność nie powoduje zwiększenia stężenia cholesterolu w ludzkim organizmie. W składzie ziaren kakao znajduje się za to błonnik pokarmowy w ilości około 15% oraz składniki mineralne, jak żelazo i magnez, a także polifenole.

Kakao posiada liczne właściwości prozdrowotne, a substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z kakao pobudzają tak mocno, jak kawa czy zielona herbata, można je więc stosować jako alternatywę dla tych popularnych, gorących napojów. Szczególnie, że nasiona z kakaowca właściwego posiadają jeszcze więcej cennych właściwości. Wyjątkowy rodzaj kakao konsumpcyjnego to produkt obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Ze względu na ilość składników mineralnych można go stosować niemal jako naturalny suplement diety, uzupełniający niedobory poszczególnych pierwiastków. Można się o tym przekonać już po kilku gramach kakao dodanych do słodkich wypieków, czekolady lub zwyczajnie – do kubka zalanego ciepłym mlekiem. Warto też wspomnieć, ze napój przyrządzony na bazie naturalnego kakao cechuje się niskim indeksem glikemicznym, dlatego możliwy jest do spożywania przez diabetyków. Co więcej, właściwości zdrowotne kakao obejmują też redukcję cytokin prozapalnych. Znajduje się w nim też znacznie więcej przeciwutleniaczy niż zawiera czerwone wino, uznawane za lidera w tym zestawieniu.

Już sama długa historia kakao oraz ilość prozdrowotnych właściwości powinna przekonać o tym, że nie warto sięgać po zamienniki kakao, a jedynie o produkty stworzone z darów, jakie daje drzewo kakaowe.

Zmielone ziarna kakaowca i co dalej?

Wiemy już, że między innymi ze względu na fakt obecności polifenoli i jego wartości odżywcze, można kakao traktować jako prozdrowotny środek spożywczy. Jednak to jego smak ceniony jest najbardziej, kojarzony powszechnie jako smak czekolady. Znaczenie czekolady jest ogromne – to znakomity smakołyk, który produkowany jest powszechnie w dziesiątkach odsłon, to także składnik wypieków, który obok dobrych tłuszczy, takich jak margaryna często stanowi bazę najlepszych ciast i tortów. Co ciekawe, mimo tylu gatunków kakaowców, jedynie gatunek Theobroma cacao L pozwala pozyskać ziarna kakaowca, z których możliwe jest wyprodukowanie czekolady. Z tej zaś nierzadko wytarzane są na przykład słodycze z USA. Proces, jak zrobić kakao, jest kilkuetapowy. Podstawą jest proces fermentacji, któremu poddawane są ziarna zaraz po zerwaniu. Następnie są suszone i prażone. To dopiero początek długiej drogi, na końcu której znajduje się produkt wprowadzany do codziennej diety wielu z nas ze względu na produkcję endorfin i wyzwalane poczucie szczęścia oraz oczywiście obecność związków mineralnych. Czekolada jest mile widziana na przykład po wytężonym wysiłku fizycznym.

Z czego produkowane jest masło kakaowe?

Masło orzechowe zna chyba każdy, ale masło kakaowe? Masło kakaowe to nic innego, jak nazwa tłuszczu pozyskiwanego z nasion kakao. Idealnie nadaje się dla osób przebywających na diecie keto, ponieważ nie posiada w składzie węglowodanów. Praktycznie też nie uczula, więc z powodzeniem mogą go jeść dzieci oraz kobiety w ciąży. Stosowane jest nie tylko kulinarnie, ale również kosmetycznie jako produkt ujędrniający skórę oraz likwidujący rozstępy.

Ziarno kakaowca – jak jest wykorzystywane w branży spożywczej?

Spożywanie kakao uznawane jest za jedną z najlepszych rzeczy, jakie człowiek może zrobić dla siebie. Nic więc dziwnego, że produkt ten znalazł tak szerokie zastosowanie w branży gastronomicznej oraz w przemyśle spożywczym. Nieodmiennie zastosowanie znalazł w najszerszym zakresie w produkcji słodyczy – wafelki, cukierki, masa czekolad czy słodkich produktów tworzonych na bazie czekolady – każdy z nas posiada swoje ulubione smakołyki z tej kategorii. Oczywiście najzdrowsza ze wszystkiego jest gorzka, naturalna czekolada bez dodatku cukru lub ze znikomą ilością. Taka czekolada powinna być nie tylko lekko gorzka ale też lekko kwaśna. Im większe stężenie kakao, tym intensywniejszy powinien być smak zajadanej ze smakiem tabliczki. Czekolada na dobre zagościła również w cukierniach czy w restauracjach, a nawet w sezonowych budkach z przysmakami lata. Coraz częściej kakao trafia też do produktów mlecznych, jak jogurty, kefiry czy serki.

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x