Napój roślinny – który wybrać?

Autor Materiał zewnętrzny

Chcemy trochę poeksperymentować z nowymi smakami? Zmieniamy przyzwyczajenia kulinarne? Zamierzamy przejść na dietę wege, toteż eliminujemy produkty mleczne? Albo też szukamy napoju bez laktozy i, najlepiej, glutenu? Każdy powód jest dobry, by sięgnąć po napoje roślinne.

Nie wszyscy lubią i mogą pić mleko krowie albo jeść nabiał. Takie produkty okazują się szkodliwe dla osób, zwłaszcza dorosłych, z nietolerancją laktozy. Przybywa też wegan, którzy z powodów moralnych – chęć nieprzyczyniania się do cierpienia zwierząt – nie tylko rezygnują ze spożywania mięsa, ale też odstawiają produkty mleczne. Inni z kolei smakosze zamierzają urozmaicić swoją dietę. Tymczasem na rynku dostępnych jest coraz więcej napojów (mleczek) roślinnych.

Napoje roślinne – dlaczego warto?

Napoje roślinne mają wiele zalet. Są bardzo smaczne, oferując znacznie bogatsze doznania smakowe (oraz aromatyczne) niż „tradycyjne” produkty mleczne. Świetnie sprawdzają się jako napoje, ale też jako mleczka czy śmietanki do kawy lub herbaty, dodatki do zup, sosów, deserów i innych potraw… Mówiąc krótko, z powodzeniem da się nimi zastąpić mleko i nabiał w kuchni.

Poza tym, są bardzo zdrowe. Nie zawierają laktozy, a wiele z nich również glutenu. Na rynku dostępne są liczne napoje roślinne bez dodatku cukru. Oferują za to dużo cennych witamin i mikroelementów. Ich wpływ na nasz organizm jest zatem bardzo korzystny.

Ale który napój roślinny wybrać? Cóż, zależy to przede wszystkim od nas samych. Przyjrzymy się najpopularniejszym produktom tego typu.

Mleczko sojowe

Jest to najstarszy i bodaj najpopularniejszy zamiennik mleka krowiego. Ma zbliżony do niego oraz neutralny skład – w postaci czystej, gdyż na rynku dostępne są liczne odmiany smakowe, z różnymi dodatkami. Zawiera sporo białka, wapnia i witaminy D w wersji fortyfikowanej. Działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i łagodzi objawy menopauzy. Jest jednak nieskazane dla osób z alergią na białko soi oraz z niedoczynnością tarczycy.

Napój migdałowy

Również bardzo popularny. Cechuje się sporą zawartością wapnia oraz witamin D, E i B12 (w wersji fortyfikowanej). Jest niskokaloryczny, w jego składzie są kwasy tłuszczowe nienasycone. Smak jest łagodny, orzechowy. W porównaniu do mleka sojowego, zawiera mniej białka. Jest niewskazany dla osób z alergią na orzechy.

Napój kokosowy

Szukacie napoju z dużą zawartością wapnia oraz witamin D i E (w wersji fortyfikowanej)? Kokosowy jest więc świetnym wyborem. Ma przyjemny, łagodny smak, w sam raz dla miłośników kokosów. Jest też niskokaloryczny i bezpieczny dla alergików. Z drugiej strony, zawiera niskie ilości białka, za to sporo kwasów tłuszczowych nasyconych.

Napój owsiany

W jego składzie jest sporo wapnia i witamin D, E i B12 (w wersji fortyfikowanej). Cechuje się przyjemnym owsianym smakiem. Idealnie komponuje się z kawą. Zawiera również Beta-glukany, korzystnie wpływające na organizm. Ma jednak sporo kalorii, bywa też zanieczyszczony glutenem.

Napój konopny

Tak, z nasion konopi również produkuje się smaczny napój. W dodatku bardzo zdrowy, zawiera bowiem sporo żelaza, kwasy tłuszczowe wielonienasycone w odpowiednich proporcjach, nie znajdziemy w nim za to glutenu ani laktozy. Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Niestety, nie w każdym sklepie jest dostępny.

Napój ryżowy

Jest neutralny w smaku, dobrze komponuje się między innymi z płatkami śniadaniowymi. Nie jest groźny dla alergików, nie zawiera glutenu ani laktozy. Występuje w nim jednakże nieorganiczny arsen, toteż mleczko ryżowe może być niebezpieczne dla dzieci poniżej czwartego roku życia. Jest ono też wysokokaloryczne.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze?

Wybór napojów roślinnych jest bardzo szeroki. W sklepach zapełniają one całe półki. Kupując konkretny, powinniśmy dostosować go do swoich gustów i potrzeb. Należy dokładnie czytać etykietki, by sprawdzić zawartość kaloryczną, która ma znaczenie zwłaszcza dla osób na diecie lub planujących przejście na nią, a także zawartość ewentualnych alergenów.

Jeśli chcemy tylko pić napój, jego konsystencja nie ma większego znaczenia. Jeżeli jednak planujemy użyć go do przygotowania sosu lub ciasta, dobrze będzie nabyć produkt zagęszczony, np. krem. 

Smacznego!

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x