Czarnobyl 1986 – film Netflix – recenzja

Autor Pieprzyć z Fantazją

Czarnobyl 26 kwietnia 1986 roku, pamiętacie tę datę?

Pamiętam dzień, w którym mama zabrała mnie do przychodni zdrowia i tam dawali nam coś gorzkiego do picia i smarowali rękę na żółto” (moje wspomnienie z dzieciństwa).
To był okres wiosenny 1986 roku i tyle tylko pamiętam z tego zdarzenia. Nie wiedziałam wtedy, że to płyn lugola , który miał zapobiec wchłanianiu się radioaktywnego izotopu jodu. Miałam wtedy kilka lat, jakieś poruszenie wśród dorosłych całkiem dla mnie niezrozumiałe….jednak jako dziecko czułam niepokój, tylko przeliczony na wiek dziecięcy. Film „Czarnobyl 1986” odkurzył moje wspomnienia i pokazał wagę tej katastrofy, która odbiła się na większość Europy, na rodziny i na dzieci na wiele późniejszych lat.

Film Czarnobyl 1986 został nakręcony na faktach, ale z fikcyjnymi bohaterami głównymi. Jest młodość, piękno, żądza i miłość. Jest również dzień codzienny i praca.
Akcja filmu rozpoczyna się od sceny w salonie fryzjerskim, a mianowicie od spotkania dawnych kochanków. Z każdą minutą możemy dowiedzieć się więcej o łączących ich relacjach, a później nawet nie tylko relacjach….Ja jako kobieta może byłbym bardziej zdecydowana na miejscu bohaterki, no ale troszkę dramatyzmu w uczuciach w filmie być musi. Proste w rozwiązaniu może okazywać się siedząc z i przyglądając się z boku.
Aleksiej jest zawodowym strażakiem i za kilka dni ma przejść na emeryturę. Olga jest fryzjerką w miejscowym zakładzie, a prywatnie mieszka z synkiem Walerą.
Losy Olgi i Aleksieja przeplatają się i na jaw widzowi wychodzi burzliwa przeszłość kobiety i mężczyzny.
Aleksiej nalega, by Olga wróciła do niego i dała mu jeszcze jedną szansę. Przyznam, że metody udowodniania swoich uczuć zrobiły na mnie wrażenie i drgnęła romantyczna strona mojej duszy 🙂
W filmie mamy okazję zobaczyć modę ówczesnych lat, samochody, zwyczaje.
Akcja filmu początkowo skupia się na perypetiach młodych, a później na samym fakcie wybuchu i konsekwencjach tego.
Aleksiej podejmuje się prac przy likwidowaniu szkód powstałych przez wybuch jądrowy. Jest rozdarty pomiędzy powołaniem a miłością i obowiązkiem wobec ukochanej….Pokazana jest dramatyczna walka strażaków przy gaszeniu pożaru, pokazane są ich cierpienia i śmierć….
Jak skończy się historia wybuchu raczej każdy się domyśla, jak skończy się historia młodych ludzi….?

Obejrzałam ten film z zapartym tchem i przerażeniem. Myślę, że nie oddawał on do końca tragedii jaka miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, ale wystarczająco mną wstrząsnął, by spowodować głęboką zadumę i przemyślenia.
Wybuch elektrowni miał poważne skutki uboczne dla wielu państw na wiele przyszłych lat. Tuż po wybuchu miały miejsca masowe ronienia ciąż i zgony wśród miejscowych ludzi. Wyjście w miarę zdrowym z napromieniowania graniczyło z cudem.

Polecam obejrzeć ten film, a szczególnie moim równolatkom, starsza młodzież pewnie wie o wiele więcej na ten temat niż np. ja. Chwile grozy rozdzierają serce, ale ten film uświadamia, otwiera oczy jak potężna to była tragedia.

Trzymajcie się dzielnie podczas seansu. Link do filmu.

Lidka

2.5 2 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x