Trenujesz? Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest wyjątkowo duże? Poznaj gainery!

Autor Pieprzyć z Fantazją

Osoby poszukujące odpowiedniej diety zwykle szukają rozwiązania, jak zmniejszyć kaloryczność posiłków i dzięki temu schudnąć. Są jednak tacy, którzy odbywają regularne, wymagające treningi, a ich zapotrzebowanie kaloryczne staje się wyjątkowo wysokie. Jednak nie zawsze są w stanie zapewnić sobie wystarczająco duże posiłki. Właśnie dla nich powstały preparaty zwane gainerami.

Czym są gainery? Są to zbilansowane odżywki węglowodanowo – białkowe używane często przez stałych bywalców siłowni. Pomagają one budować suchą masę mięśniową i ułatwiają regenerację po treningu. Jest to łatwy sposób na dostarczenie do organizmu dodatkowych kalorii o odpowiednio dobranych makroskładnikach bez konieczności nadmiernego zapychania żołądka. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Gainer – odżywka na masę

Głównym składnikiem gainerów są węglowodany – zarówno proste, jak i złożone. Dzięki temu dostarczają one do organizmu dużą dawkę energii, a efekt uwalniania glukozy jest odpowiednio rozłożony w czasie. Zawierają one również białko oraz niewielką ilość tłuszczu. Na rynku jest ich naprawdę duży wybór, co dobrze widać na stronie https://www.budujmase.pl/sklep/gainery-odzywki-na-mase/, dlatego każdy znajdzie preparat spełniający wszystkie jego wymagania. Proporcje białka do węglowodanów są w gainerachróżne, a zależy to od tego, jaki efekt chce osiągnąć konkretna osoba. Dzielą się one na takie, które mają powyżej lub poniżej 20% białka oraz tzw. bulki, gdzie proporcja białka do węglowodanów wynosi 1:1. Regularne stosowanie ich w diecie, oprócz efektu wzrostu wagi, zapobiega deficytowi kalorycznemu, co mogłoby skutkować niepożądaną utratą masy mięśniowej.

Kiedy używa się gainerów?

Ogólne zalecenia producentów zakładają stosowanie gainerówpo treningu, co pozwala na odzyskanie energii i zwiększenie poziomu cukru we krwi. Można jednak spożywać je również jako samodzielną, płynną przekąskę lub też w trakcie jedzenia. Należy przy tym pamiętać, że nie zastąpią one dobrze zbilansowanej diety opartej na regularnie spożywanych posiłkach. Jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja, że trening miałby się odbyć na pusty żołądek, wtedy również można użyć gainera i wypić go tuż przed ćwiczeniami. Z jednej strony zapewni on uczucie sytości i dostarczy energii, z drugiej nie obciąży nadmiernie układu pokarmowego i nie spowoduje uczucia ciężkości.

Jak odpowiednio dawkować gainer?

Ogólne informacje na temat sposobu przygotowania oraz podstawowej dawki gainera producenci określają na opakowaniu danej odżywki. Wystarczy rozpuścić odpowiednią ilość proszku w wodzie lub mleku tworząc shake. Ile razy dziennie można go spożywać? To zależy od zaleceń konkretnego producenta, intensywności treningów i innych indywidualnych potrzeb. Żeby ustalić odpowiednią podaż gainerów w diecie, najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który zna się na sportach związanych z budowaniem masy. Dzięki niemu można ustalić dokładny plan dietetyczny powiązany z indywidualnym planem treningowym.

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x