Pomidory można jeść samodzielnie, ale są też wartościowym składnikiem wielu pysznych potraw. Co trzeba wiedzieć na temat pomidorów? Dlaczego warto je jeść? Sprawdź!
Pomidor – owoc, czy warzywo?
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na odwieczne pytanie – czy pomidor to warzywo, a może jednak owoc? Z botanicznego punktu widzenia pomidor jest owocem. Pod tym względem najważniejsze jest bowiem to, że powstaje on z kwiatów i ma nasiona. Jeśli jednak chodzi o zastosowanie kulinarne, pomidor zaliczany jest do warzyw – ma niską zawartość cukru i stanowi świetny dodatek do wielu różnych dań i sałatek.
Pomidory malinowe i inne odmiany pomidorów
Pomidory występują w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach. Jakie są odmiany pomidorów? Oto niektóre z nich:
- Pomidory malinowe – mają słodki, delikatny smak; charakteryzują się lekko spłaszczonym kształtem i różowomalinowym zabarwieniem miąższu.
- Pomidory daktylowe – drobne pomidorki, które swoim kształtem przypominają daktyle. Są słodkie i uwielbiane przez najmłodszych.
- Pomidor koktajlowy – to pomidorki o drobnych owocach, intensywnym smaku i zapachu. Świetnie sprawdzają się m.in. jako przekąska.
- Pomidory rzymskie (śliwkowe) – cechują się intensywnie czerwonym kolorem, słodkim smakiem i prawie zupełnym brakiem pestek.
- Pomidory paprykowe – swoim kształtem przypominają paprykę; mają intensywnie czerwony kolor i słodki smak.
- Pomidory czekoladowe – mają ciemną barwę i słodki smak.
- Pomidor pomarańczowy – charakteryzuje się pomarańczową barwą i łagodnym, słodkim smakiem.
- Żółte pomidory – są bardzo soczyste, mają żółty kolor i słodki smak.
Dlaczego warto jeść pomidory?
Pomidor to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych w naszym kraju. Jest nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Do korzystnych właściwości zdrowotnych pomidorów należą między innymi:
- Opóźnienie procesu starzenia się organizmu – pomidory zawierają likopen, czyli silny przeciwutleniacz, który wymiata z naszych organizmów wolne rodniki i zapobiega stresowi oksydacyjnemu.
- Działanie antynowotworowe – to również zasługa likopenu, który zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty i raka szyjki macicy.
- Wspomaganie funkcjonowania układu krwionośnego – kwas zawarty w pomidorach pomaga blokować nadmierny wzrost stężenia triglicerydów we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych.
- Obniżenie ciśnienia krwi – pomidory zawierają potas, który skutecznie pomaga obniżyć ciśnienie.
- Poprawa stanu cery – pomidory mają w sobie witaminy A i E, dzięki czemu wpływają korzystnie na naszą urodę.
- Poprawa wzroku – dzięki zawartości likopenu pomidory hamują zwyrodnienie plamki żółtej, która jest częstą przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Oprócz tego pomidory mają w sobie witaminę C, która również wpływa korzystnie na nasze widzenie.
- Usprawnienie procesu trawienia – pomidory zawierają błonnik, dzięki czemu skutecznie regulują pracę układu pokarmowego.
- Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym – likopen pomaga neutralizować szkodliwe procesy wywołane przez promieniowanie UV.
Pomidor – kcal
Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej, być może zastanawiasz się, ile kcal ma pomidor. Kalorie w świeżym pomidorze to tylko 18 kcal na 100 g. Jeden pomidor waży średnio 130-180g, a więc dostarcza 23-33 kcal. Z kolei plaster pomidora waży ok. 20g. Pomidory mogą być więc bez przeszkód spożywane przez osoby, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów – https://www.netto.pl/przepisy/zdrowe-odzywianie/pomidor-kalorie-i-wartosci-odzywcze/.
Suszone pomidory – czy warto je spożywać?
Świeże pomidory są pyszne i zdrowe, ale co z pomidorami suszonymi? Okazuje się, że smaczne pomidory w wersji suszonej również zawierają cenne wartości odżywcze. Mają w sobie dobrze przyswajalny likopen oraz witaminy A, D, E i K. Znajdziemy w nich także wiele wartościowych składników mineralnych – magnez, potas, żelazo i wapń.
Zalety przetworów pomidorowych
Likopen, czyli czerwony barwnik z rodziny karotenoidów, jest zawarty nie tylko w świeżych pomidorach. Warto wiedzieć, że w przetworach pomidorowych może być go nawet 2-3 razy więcej! Jeśli chcemy dostarczyć sobie tego cennego składnika, jedzmy takie przetwory pomidorowe jak m.in. ketchup, sosy i zupy pomidorowe, a także pijmy sok pomidorowy.
Pyszne dania z dodatkiem pomidorów
Pomidory mogą być świetnym dodatkiem do wielu smacznych potraw i przekąsek. Co można zrobić z pomidorów? Oto kilka propozycji:
- Zupa pomidorowa – czyli niezaprzeczalna królowa zup. Można przyrządzić ją z dodatkiem koncentratu pomidorowego lub na bazie świeżych pomidorów. Pomidorówka jest nie tylko pyszna, ale także zdrowa i niskokaloryczna.
- Pesto z suszonych pomidorów – to świetny dodatek do makaronu. Do przygotowania pesto, oprócz suszonych pomidorów, będą nam potrzebne: parmezan, orzeszki pinii, oliwa z oliwek, czosnek, sól i pieprz.
- Sałatki z pomidorami – świetnie sprawdzają się jako zdrowe śniadanie, kolacja lub dodatek do obiadu. Warto wybrać pomidorki koktajlowe, które doskonale nadają się do różnego rodzaju sałatek.
- Sos pomidorowy z makaronu – do jego przygotowania można z powodzeniem wykorzystać pomidory z puszki.
- Focaccia z pomidorami – to idealna przekąska dla każdego miłośnika włoskiej kuchni. Chcesz poznać więcej ciekawych przepisów z pomidorami w roli głównej? Zastanawiasz się, jak nie marnować jedzenia? W takim razie koniecznie sprawdź przepisy od Netto.