Jakie zastosowania posiada żyworódka?

Autor Materiał zewnętrzny

Żyworódka jest rośliną, która posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Pod ich względem można ją porównać nawet do aloesu, a jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Jest skarbnicą witaminy C, a w szczególności na uwagę zasługują zawarte w niej mikro i makroelementy. Poznaj wszystkie właściwości i możliwości zastosowania żyworódki, a także sprawdź, na jakie dolegliwości może pomóc.

Żyworódka – co to za roślina?

Żyworódka jest rośliną pochodzącą z Madagaskaru, a obecnie porasta Amerykę Środkową, wyspy Oceanu Spokojnego, strefy tropikalne Azji i Australii. Do Europy trafiła ponad 200 lat temu ze względu na cenione właściwości. Swoją nazwę żyworódka zawdzięcza sposobowi rozmnażania, ponieważ na brzegach jej liści wyrastają malutkie rozmnóżki z korzonkami, które wystarczy umieścić w wilgotnym podłożu, aby wyrosła nowa roślina. Dodatkowo można rozmnażać ją z odnóg. Jest rośliną łatwą w uprawie, ponieważ jako sukulent, nie wymaga specjalnych warunków. W domu wystarczy zapewnić jej temperaturą powyżej 15 stopni Celsjusza i systematycznie podlewać. Jednak jeśli chce się wykorzystać jej właściwości lecznicze nie należy jej zasilać nawozami sztucznymi. 

Żyworódka – właściwości lecznicze

Żyworódka cieszy się opinią o szerokim zastosowaniu leczniczym. I jest to prawda, ponieważ żyworódka zawdzięcza obecność wielu cennych składników, takich jak: witamina C, kwasy organiczne, saponony, terpeny, flawonoidy, garbniki, witaminy z grupy B, czy też bufadienolidy. Dodatkowo żyworódka zawiera minerały takie jak: potas, mangan, sód, fosfor, wapń, magnez, cynk i miedź. Dzięki bogatemu składowi żyworódka wykazuje wiele działań prozdrowotnych, takich jak działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, immunomodulujące, przeciwbólowe. Dodatkowo wykorzystuje się ją w celu przyśpieszenia regeneracji naskórka i gojenia się ran. Żyworódka znajduje zastosowanie w leczeniu owrzodzeń, ran i skaleczeń, trądziku, odleżyn, oparzeń, a także łuszczycy i łupieżu. Żyworódka przyda się również w celu złagodzenia świądu oraz zaczerwienienia powstałego w wyniku ukąszenia owadów.

Żyworódka w leczeniu chorób

Żyworódkę stosuje się nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie wykorzystywana jest jako środek wspierający pracę serca i odporność w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Dodatkowo w medycynie ludowej żyworódkę wykorzystuje się pomocniczo w leczeniu cukrzycy i owrzodzeń żołądka, a jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe pomagają w walce z dolegliwościami reumatycznymi. W przypadku chorób jamy ustnej i gardła, żyworódka jest pomocna przy stanach zapalnych, paradontozie, zapaleniu migdałków i dziąseł oraz nieżycie gardła. Dodatkowo usuwa nieprzyjemny zapach z ust. Dzięki właściwościom immunostymulującym żyworódka jest pomocna w leczeniu astmy alergicznej i oskrzelowej, zapaleniu płuc lub oskrzeli, a także anginie. Żyworódka leczy również stany zapalne narządów płciowych, a także warto ją wykorzystać w leczeniu zapalenia sutka u matek karmiących lub w leczeniu nadżerki szyjki macicy. 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/zyworodka-wlasciwosci-i-zastosowanie-co-to-jest-za-roslina/

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x