Jakie są typowe błędy w trakcie przyrządzania gulaszu wołowego?

Autor Materiał zewnętrzny

Obecność słońca za oknem nie sprawia automatycznie, że można w trakcie lata odpuścić sobie pyszny smak gulaszu wołowego. Jest to danie, które sprosta wymaganiom każdego fana dobrej kuchni, ale tylko wtedy, gdy zostanie dobrze przyrządzone. Dlatego dziś wskażemy potencjalne błędy pojawiające się przy jego produkcji.

Użycie starego mięsa

Użycie starego/odleżanego kawałka wołowiny jest prawdopodobnie najgorszym błędem, jaki możesz popełnić, jeśli chodzi o gulasz wołowy. Odradzamy również mięso przeznaczone do duszenia, jak polędwica, bo o nie „rozpada” się odpowiednio w przypadku takiego wywaru.

Nie wrzucaj wołowiny na surowo do garnka

Smak mięsa pochodzi z dobrego przypalenia. Zdrapywanie karmelizowanych brązowych kawałków z dna garnka nada gulaszowi głęboki, bogaty smak. Kolejna ważna wskazówka: upewnij się, że kawałki wołowiny gotujesz partiami, zapewniając każdemu wystarczająco dużo miejsca na to, aby naprawdę się zarumienił. W przeciwnym razie będą parować i staną się mdłe.

Ostrożnie z gęstością

Gulasz wołowy nie musi być gęsty jedynie z powodu mięsa. Najprawdopodobniej będziesz używać ziemniaków, a ich skrobia naturalnie go zagęści. Przy czym nie traktuj tego jako sos — nie należy dodawać zasmażki, mąki zwykłej ani mąki kukurydzianej. Jeśli jednak cenisz sobie gęstość wywaru (gusta są przecież różne), to możesz wrzucić wołowinę do mąki lub skrobi kukurydzianej, zanim ją przysmażysz – pozostałe kawałki zagęszczą gulasz i dodadzą głębszego smaku.

Nie wrzucaj wszystkich składników jednocześnie

Jeśli lubisz, gdy warzywa są nieco chrupkie, to dodaj je po upływie 45 minut od rozpoczęcia gotowania. W ten sposób nie rozpadną się i nie będą papkowate. Niemniej powinny być dość miękkie – w przeciwnym razie gulasz będzie trochę bardziej przypominał zupę. Co więcej, nie ograniczaj się jedynie do wołowiny, marchwi i ziemniaków. Zaszalej z obfitymi ziołami, takimi jak rozmaryn i tymianek, i eksperymentuj z innymi warzywami, takimi jak koper włoski i kabaczek. Nie bój się używać przypraw, aby nadać wszystkim trochę indyjskiego, tajskiego lub marokańskiego charakteru. Tylko pamiętaj, aby na koniec dodać delikatne zioła, takie jak estragon, szczypiorek i pietruszka.

Nie zostawiaj tłuszczu

Oczywiście chcesz, żeby twój gulasz był bogaty w smak, ale nie przesadzaj i nie rób z niego bomby tłuszczowej. Przed podaniem odgarnij wierzch gulaszu i usuń jak najwięcej tłuszczu. Jeśli przygotowujesz gulasz z wyprzedzeniem, pomiń ten krok — gdy przechowujesz go w lodówce, tłuszcz na wierzchu twardnieje, co ułatwia pozbycie się go. Jednocześnie bądź ostrożny: jeśli danie będzie zbyt gęste, to tłuszcz będzie trudniejszy do usunięcia.

Podsumowanie

Jak widać, przyrządzenie pysznego gulaszu wołowego jest jak najbardziej możliwe. Niemniej prócz składników odżywczych przyda się jakościowy sprzęt, m.in. w postaci minimum dwóch garnków, aby bez problemu przygotować pozostałe składniki w odpowiednich warunkach. Powodzenia i smacznego!

Partner artykułu: Prymus AGD

5 1 vote
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bernadeta
Bernadeta
2 lat temu

Dobre podsumowanie, wielu osobom się z pewnością przyda.

Translate »
1
0
Would love your thoughts, please comment.x