Czy kawa mielona jest zdrowa?

Autor Materiał zewnętrzny

Istnieje wiele mitów na temat kawy mielonej. Dlatego też niektóre osoby nie są pewne tego, czy wypicie aromatycznego napoju korzystnie wpływa na ich zdrowie, czy wręcz przeciwnie. Jedna strona uważa, że kawa jest szkodliwa, szkodzi sercu, wypłukuje minerały. Natomiast druga strona przekonuje, że jest całkowicie odwrotnie. Współczesne badania dowodzą jednak, że kawa pita z umiarem pozytywnie wpływa na organizm człowieka, a ponadto sprawia przyjemność i satysfakcję.

Kawa mielona

Aby kawa mielona mogła nieść za sobą walory zdrowotne, przede wszystkim musi być staranie wyselekcjonowana. Jak wiadomo kawa kawie nierówna, więc nie każdy rodzaj napoju rzeczywiście będzie korzystnie wpływał na kondycję organizmu. Warto zatem świadomie wybierać konkretną kawę, zapoznawać się z jej składem, a także odpowiednio ją parzyć. Ostatnia kwestia jest niezwykle ważna. Prawidłowo zaparzona kawa to nie tylko niesamowite doznania smakowe, ale także korzyści dla zdrowia, jakie za tym płyną.

Tradycyjne parzenie kawy, za pomocą zalewania jej wrzątkiem, jest najmniej korzystnym rozwiązaniem. Długi kontakt wody ze zmieloną kawą może przyczynić się do wytrącania z niej szkodliwych dla zdrowia substancji. Dlatego, jeżeli już ktoś decyduje się na tę metodę, warto, aby parzył ją w konkretny sposób. Pilnował temperatury płynu potrzebnego do zalania kawy (95 stopni), a także czasu parzenia się kawy. Naturalność kawy mielonej wynika z prostoty jej produkcji. Nasiona poddawane są klasyfikacji i sortowaniu, a następnie wyselekcjonowane ziarna ulegają procesowi palenia. W ostatnim etapie kawa ziarnista zostaje zmielona. Warto wiedzieć, że najlepszy rodzaj małej czarnej to taki, której ziarna zaraz po zbiorach, trafiają do prażenia. Najbardziej cenione kawy rosną na tzw. „pasach kawowych”, do których zalicza się kraje Afryki środkowej, zachodnio-środkowej, Ameryki Południowej, a także Indonezję i Indie.

Walory zdrowotne kawy mielonej

Istnieje szereg korzyści, jakie płyną z racjonalnego spożywania kawy mielonej. Przede wszystkim picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych o prawie 30%, dzięki czemu poprawia krążenie krwi, a także wpływa pozytywnie na pracę serca. Kawa mielona zmniejsza także ryzyko zachorowania na cukrzycę (o 7%) oraz zmniejsza ryzyko depresji. Aktualne badania dowodzą, że wypicie małej czarnej podnosi poziom serotoniny i dopaminy w organizmie. Dodatkowo kawa pozwala obniżyć stres, a sam jej zapach wpływa odprężająco na człowieka. Substancje zawarte w napoju stymulują mózg oraz niwelują napięcie

Kolejnym autem kawy mielonej jest jej wpływ na spalanie tłuszczu. Z racji tego, że posiada ona kofeinę, a ta z kolei odgrywa ważną rolę w procesie spalania kalorii, pozwala przyspieszyć nawet o 20% spalanie tłuszczu. Niezaprzeczalnym walorem, który przemawia za piciem kawy mielonej, jest to, że chroni przed chorobą Parkinsona oraz przed nowotworami. Polifenole oraz antyoksydanty przyczyniają się do niwelowania stanów zapalnych organizmy, tym samym picie kawy chroni przed powstaniem zmian nowotworowych: rak piersi, prostaty, wątroby, czy jelita grubego.

Kolejna zaleta małej czarnej, z pewnością ucieszy wszystkie osoby, które chcą wyglądać młodo. Kawa mielona zawiera w sobie ponad tysiąc przeciwutleniaczy, dzięki czemu niszczy wolne rodniki, tym samym spowalniając proces starzenia organizmu. Dodatkowo przeciwutleniacze zawarte w kawie są łatwo przyswajalne.

Kawa mielona – jak pić ją zdrowo?

Im więcej wcale nie oznacza, tym lepiej. Mimo szeregu właściwości zdrowotnych nie powinno się pić dużej ilości kawy. Jedna czy dwie filiżanki małej czarnej w zupełności wystarczą. Warto także zadbać o jakość wody, z której jest przygotowywana kawa mielona, a także o sposób jej parzenia. Istotnym jest także sam rytuał spożywania czarnego napoju. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu kawa dodatkowo poprawi humor i zapewni dobre samopoczucie na resztę dnia.

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x