Rehabilitacja pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów. Problemem są jednak długie kolejki. Gdzie można skorzystać z niej bez czekania?
Ból kolana, pleców, nadgarstków, bioder – to tylko niektóre przypadki, gdy konieczna może być rehabilitacja. W takich przypadkach często liczy się czas. Szybko rozpoczęta rehabilitacja pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów, ale musi być prowadzona sumienie i systematycznie.
Gdzie najlepiej skorzystać z rehabilitacji? Jak długo trzeba czekać na nią na NFZ? Czy lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług prywatnych?
Rehabilitacja – pomaga w powrocie do sprawności
Za pomocą rehabilitacji można uzyskać obiecujące rezultaty przy różnych dolegliwościach. Bardzo często rehabilitacja jest kojarzona z urazami ortopedycznymi, ale również może być ona prowadzona w wielu innych sytuacjach, gdy ważny jest powrót do sprawności.
Prawidłowo prowadzona rehabilitacja niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko pomaga w zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz przywraca ruchomość w określonych partiach ciała, ale również poprawia ogólne samopoczucie.
Wskazania do rehabilitacji:
- uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego
- dolegliwości obwodowego i centralnego układu nerwowego
- choroby zwyrodnieniowe, w tym stawów biodrowych i kolanowych
- stany po udarach, zatorach i innych uszkodzeniach mózgu
- choroba Parkinsona
- rdzeniowy zanik mięśni
- stwardnienie rozsiane
- miopatie
- reumatoidalne zapalenie stawów – RZS
- złamania i inne obrażenia ciała
- uprawianie sportów
Oczywiście, rehabilitacja może być również prowadzona z innych wskazań.
Rehabilitacja – na NFZ i prywatnie
Z zabiegów rehabilitacyjnych skorzystać można zarówno w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również możliwe jest wybranie rehabilitacji prywatnej.
Pacjenci wymagający rehabilitacji i posiadający opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą korzystać z niej bezpłatnie w placówkach NFZ. Niestety, głównym problemem są bardzo długie kolejki oraz ograniczona liczba refundowanych wizyt u rehabilitanta. To powoduje, że rehabilitacja na NFZ nie jest tak efektywna i w rezultacie może być ona niewystarczająca do tego, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.
Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na rehabilitację prywatnie, która dostępna jest dzisiaj w wielu różnych placówkach znajdujących się na terenie całego kraju. Zachęcają krótkie terminy oczekiwania, a także dostęp do nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych. Główną wadą są dodatkowe koszty.
Nowoczesne metody rehabilitacji dostępnie tylko prywatnie
W gabinetach świadczących usługi rehabilitacji dostępne są różne rodzaje metod pozwalających na poprawę stanu zdrowia.
Wśród skutecznych metod znajdują się między innymi:
- terapia manualna
- masaż leczniczy tkanek głębokich
- trening proprioceptywny
- PNF (Proprioreceptive Neuromuscular Facilitation)
- neuromobilizacje
- łańcuchy Mięśniowe według Metody GDS
- DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization)
- Muscle Repositioning
Doświadczony rehabilitant może zaoferować swoim klientom odpowiednie metody, za pomocą których rehabilitacja będzie mogła zapewnić najlepsze rezultaty.
Podsumowując, gdy potrzebna jest rehabilitacja, można skorzystać z niej obecnie zarówno w placówkach posiadających podpisaną umowę z NFZ, jak również w tych, które działają prywatnie. Gdy liczy się krótki czas oczekiwania na wizytę oraz nowoczesne metody fizjoterapeutyczne, rehabilitacja prywatnie jest warta rozważenia.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Rehabilitacji i Fizoterapii Rehaorthopedica z Krakowa.