Czy dieta online to polecany model odżywiania dla sportowców? Sprawdźmy!

Autor Artykuł Sponsorowany

Odpowiednio dobrana dieta to czynnik, który w znaczącym stopniu wpływa na efektywność treningu i dalszy rozwój sportowy danej osoby.

Indywidualne diety online stają się coraz bardziej popularne, jednak czy zdalne wsparcie dietetyka wystarczy, jeśli klientem jest osoba intensywnie uprawiająca sport?
Szukając skutecznej diety online, unikajmy gotowych jadłospisów i schematów żywienia.
Uniwersalna dieta nie istnieje, tak jak nie ma uniwersalnego człowieka – różnimy się pod każdym względem: wieku, płci, wagi, metabolizmu, gospodarki hormonalnej, stanu zdrowia, kondycji. To, co jest dobre dla jednej osoby, wcale nie musi takie być dla drugiej.
Tylko indywidualna dieta online, ułożona z uwzględnieniem stanu zdrowia konkretnej osoby, jej sportowych celów, rodzaju i ilości aktywności fizycznej, może być w pełni bezpieczna i przekładać się na nasze wyniki.

Dieta dla sportowca online – co warto wziąć pod uwagę? Sprawdzajmy, kim jest osoba, która układa naszą dietę online.

Zdaniem specjalisty od żywienia, Michała Wrzoska, to bardzo ważne, aby zwracać uwagę na kwalifikacje osoby, która planuje nasze diety i treningi online. Wiele osób, które oferują takie usługi, nie ma wykształcenia, które uprawnia je do pracy w zakresie planowania diet online dla sportowców.

Jakie wykształcenie powinna mieć osoba zajmująca się indywidualną dietą online?

  • studia lub szkoła policealna, nie kurs: według Rozporządzenia Ministra Zdrowia, dietetykiem może nazywać się osoba, która ukończyła szkołę policealną lub studia na kierunku medycznym, po których otrzymała tytuł zawodowy dietetyka.
  • technikum żywieniowe: układaniem diet mogą zajmować się też absolwenci i absolwentki techników żywieniowych, którzy uzyskali tytuł zawodowy technika technologii żywienia w specjalności dietetyka.

Zbilansowana dieta dla sportowca online

Jeśli uprawiamy sport intensywnie, musimy pamiętać, że w naszej sytuacji nawet niewielkie niedobory poszczególnych witamin i minerałów mogą przekładać się na wydolność organizmu. Pamiętajmy, że jako sportowcy nie żyjemy w próżni: wpływa na nas ten sam klimat, co na resztę Polaków, sposób odżywiania powszechny w Polsce w jakimś stopniu wynika z kultury, w której wszyscy się wychowujemy i żyjemy.

Badania z ostatnich lat opisujące tendencje dla populacji Polski wykazały, że najczęściej zdarzają nam się niedobory w zakresie witamin D, B9, B12. Niezbyt dobrze radzimy sobie z pokryciem zapotrzebowania na witaminę C. Jeśli dodatkowo uprawiamy sport, nasza podaż na niektóre witaminy i minerały jest szczególnie wysoka.

Zalecenia dla sportowców stworzone przez ISSN (International Society of Sports Nutrition) zwracają uwagę na zwiększone zapotrzebowanie sportowców na:

  • antyoksydacyjne witaminy: A, E, C,
  • witaminy związane z syntezą czerwonych krwinek i transportem tlenu do mięśni: B6,B9, B12,
  • inne witaminy z grupy B, szczególnie B1.
  • Zapotrzebowanie na te witaminy u poszczególnych osób uprawiających sport może się różnić, dlatego tak ważne jest, aby dieta online, którą wybieramy, była stworzona specjalnie dla nas.

Tania dieta online – szukajmy pakietów!

Wiele osób ma wyobrażenie, że indywidualna dieta online jest droga, więc z oszczędności wybiera gotowe schematy żywienia. Wcale nie musi tak być.
Wielu dietetyków oferuje pakiety, w ramach których klienci otrzymują zaplanowaną dla siebie dietę online, wsparcie dietetyka w zakresie planów treningowych oraz narzędzia pozwalające podtrzymać motywację do utrzymania zaplanowanego schematu żywienia.

W pakietach skuteczna dieta online okazuje się tania, szczególnie jeśli porównamy jakość takiej usługi do skuteczności dietetycznych „gotowców”, które możemy pobrać z sieci w podobnej cenie.

5 1 vote
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
2 lat temu

Ważne, aby sprawdzić kwalifikacje takiej osoby, bowiem w sieci niestety pełno jest pseudo dietetyków i trenerów

Translate »
1
0
Would love your thoughts, please comment.x