Oszczędzanie wody, dlaczego to takie ważne?

Autor materiał zewnętrzny

Codziennie każde gospodarstwo domowe zużywa setki litrów wody. Jednak mało kto zastanawia się nad tym, że zasoby wody pitnej są ograniczone i niebawem mogą się wyczerpać. To właśnie przede wszystkim dlatego powinniśmy zacząć racjonalniej gospodarować zasobami. Jeśli ten argument nie jest dla nas wystarczający warto zacząć oszczędzać chociażby ze względu na domowy budżet. Wszyscy doskonale wiemy, że nic tak nie uszczupla portfela jak wysoki rachunek za zużycie wody w mieszkaniu.

Wprowadzenie kilku zmian do codziennej rutyny pozwoli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie. Poniżej przedstawiamy 10 sposobów na to, jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym.

  1. Prysznic w miejsce kąpieli – do kąpieli w wannie potrzebujemy około 200 litrów, natomiast szybki prysznic to aż cztery razy mniej zużytej wody – w tym przypadku to nie tylko oszczędność życiodajnego płynu ale również czasu.
  2. Zakręcajmy kran – podczas codziennych czynności takich jak mycie zębów czy golenie brody nie potrzebujemy cały czas bieżącej wody. Tym sposobem możemy jednorazowo zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów.
  3. Zamontujmy perlator do naszego kranu – to nic innego jak niewielkie urządzenie, które napowietrza strumień wody. Dzięki temu nie musimy odkręcać kranu do końca by uzyskać pełne ciśnienie.
  4. Róbmy pranie tylko wtedy, gdy pralka jest pełna – nie ważne czy pierzemy jedną bluzkę czy kilkanaście ubrań, ilość zużywanej wody jest taka sama. Warto też zainwestować w urządzenie posiadające tryb eco – wtedy oszczędność jest jeszcze większa.
  5. Nie zmywajmy naczyń pod strumieniem wody – warto najpierw wypełnić zlew wodą z płynem, umyć każde z naczyń a następnie opłukać pod bieżącą wodą.
  6. W naszej kuchni zamontujmy zmywarkę – podobnie jak z pralką warto załadować ją w całości. Standardowej szerokości zmywarka, czyli 60 cm pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 50 litrów wody w porównaniu do zmywania ręcznego tej samej ilości naczyń.
  7. Naprawmy zepsutą spłuczkę oraz kran – to z pozoru niewielka strata wody jednak w tym przypadku dziennie możemy narazić się na utratę nawet do 80 litrów. Pamiętajmy, że każda kropla jest na wagę złota i przekłada się na konkretne oszczędności.
  8. Wymieńmy spłuczkę na taką, z dwoma przyciskami – wtedy możemy dozować ilość wody potrzebną do spłukania toalety. Starsze modele toalet posiadające tylko jeden przycisk zużywają nawet do 30 procent więcej wody niż te, w których mamy możliwość regulacji w zależności od potrzeb.
  9. Nie wylewajmy raz użytej wody – tu wszystko zależy od naszej kreatywności. Wodę po gotowaniu jajek czy płukaniu owoców z powodzeniem wykorzystamy do podlewania roślin. Do sprzątania lub spłukiwania toalety możemy użyć wody pozostałej z kąpieli. Zastosowań jest naprawdę mnóstwo a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
  10. Gromadźmy deszczówkę – można ją później wykorzystać do podlewania roślin czy chociażby umycia samochodu. Co ciekawe woda opadowa nie pozostawia smug więc możemy być pewni, że nasze auto będzie lśniło.

Powyższe rady to jedynie przykłady jak można zaoszczędzić sporą ilość wody. Tak naprawdę każdy z nas może znaleźć własne, na pewno równie skuteczne sposoby. Nie jest to trudne wystarczy zmiana nawyków.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x