WPC, WPH czy WPI? Na który suplement białkowy warto się zdecydować?

Autor Materiał zewnętrzny

Przymierzasz się do zawalczenia o idealną rzeźbę? Żeby regularne treningi miały swój efekt, warto podejść do nich mądrze. Zobacz, jakie korzyści daje stosowanie odżywek białkowych!

Spożycie białka może być bardzo istotnym elementem diety nastawionej na redukcję wagi lub treningu siłowego, którego celem jest rozbudowa muskulatury. Odżywki białkowe zyskały popularność zarówno wśród osób ćwiczących w celu zbudowania większej masy mięśniowej, jak i tych, które liczą na redukcję wagi. Istnieje jednak kilka rodzajów preparatów, z czego WPC, WPH i WPI opisaliśmy poniżej. Zwiększona podaż białka bardzo skutecznie wzmaga korzystne procesy anaboliczne zachodzące w mięśniach. Ma ono również dobroczynne działanie, jeśli chodzi o procesy regeneracyjne zachodzące w masie mięśniowej.

WPC – koncentrat białka serwatkowego

Jedną z najpopularniejszych form przyswajania suplementów jest białko WPC. Pochodzi ono z serwatki, która została poddana procesom mającym na celu oddzielenie tłuszczu i cukru, a następnie poddana dehydracji, aby przybrała formę proszku. Skład bywa często uzupełniany o dodatkowe elementy odżywcze, ale także uatrakcyjniające jej smak, na przykład dodatki owocowe, aromaty czy słodziki. Forma umożliwia wygodne rozpuszczenie produktu w mleku lub wodzie. Tak przyrządzony koktajl jest gotowy do spożycia. Osoby unikające mleka powinny zwracać uwagę na tę formę (nawet po przygotowaniu jej z wodą), gdyż i tak będzie ona zawierać pewną ilość laktozy. Zawartość leucyny, czyli aminokwasu rozgałęzionego, jest niezwykle korzystna ze względu na jej właściwości stymulujące regenerację mięśni. Białko WPC, zwane też koncentratem białka serwatkowego, to suplement diety odpowiedni dla osób uprawiających wszelkiego typu treningi siłowe, zarówno crossfit, jak też kulturystykę. Duża przyswajalność jest niewątpliwą zaletą WPC. Stąd też jego popularność wśród sportowców amatorów, ale też zawodowców.

WPH – hydrolizat białka serwatki

WPH to hydrolizat białka serwatki, który powstaje na skutek hydrolizy peptydów. Cechuje je szybka przyswajalność oraz pobudzenie produkcji insuliny. Dzięki niemu można szybko zregenerować się po treningu. Można przyjmować go o różnych porach. Produkt jest najdroższy spośród wszystkich rodzajów białka. W parze z ceną idzie jego jakość znajdująca uznanie wśród osób zajmujących się sportem na poważnie. Dzięki temu, że preparaty tego typu są łatwo rozpuszczalne, nadają się do sporządzania koktajli. Mają 100% zawartości białka. Są odpowiednie dla osób, które nie tolerują laktozy.

WPI – izolat białka serwatki

WPI to izolat białka serwatki, uzyskiwany w procesie mikrofiltracji. Jest to opcja szczególnie ceniona ze względu na jedną z najniższych zawartości tłuszczów i cukrów. Ponadto zwiększona obecność aminokwasów egzogennych wpływa korzystnie na jej przyswajalność. Jest odpowiednim wyborem w przypadku osób zmagających się z nietolerancją laktozy. WPI stanowi dobry wybór na błyskawiczne uzupełnienie protein tuż po sesji treningowej.

0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x