Sprawdzone sposoby pielęgnacji ogrodu w sierpniu

Autor Materiał zewnętrzny

Dla przeciętnego człowieka 8 miesiąc roku kojarzy się głownie z wypoczynkiem, odcięciem od codziennej rutyny i zanurzeniu się w urokach lata. Niestety lub właśnie „stety” dla Ciebie drogi posiadaczu ogródka będzie to jeden z bardziej intensywnych momentów w roku.

Wielu „zaprawionych w boju” ogrodników nazywa sierpień miesiącem kwiatów. Daje to nam ogrodnikom ogromne pole manewru do rozwoju bezkonkurencyjnej królowej kwiatów, czyli róży, dlatego też przedstawimy wam parę uniwersalnych metod hodowli tego afrodyzjaku dla ludzkiego oka.

Zaczynając od podstaw, czyli stanowiska, które musi być przewiewne oraz ciepłe, co do gleby najlepiej żeby była ona w dolnej strefie gliniasta  żyzna, zaś u góry gliniastapiaszczysta. W momencie, gdy nasze różę już urosły musimy zadbać o regularne ich pielęgnowanie. Składają się na to główne 3 czynniki, a mianowicie: cięcienawożenie oraz ochrona przed szkodnikami. Co do samego cięcia wycinamy pędy chore, przemarznięte oraz krzyżujące się. Róże charakteryzują się tez bardzo obfitym jałowieniem ziemi, z tego też powodu potrzebują stosunkowo częstego nawożenia przynajmniej 3 razy w sezonie (nie zapomnij po nawożenieniu konkretnie podlać roślin, tak by nawóz mógł się spokojnie rozpuścić).

Jak już omówiliśmy temat królowej możemy się skupić na mniejszych podmiotach. Sierpień jest wyjątkowo dobrym momentem do sadzenia drzew iglastych krzewów liściastych, co do dbania o takie rośliny to sam proces nie jest zbyt wymagający, wystarczy jedynie przez pierwsze parę dni rośliny obficie podlewać oraz cieniować za pomocą juty  czy agrowłókniny.

Sierpień  jest też dobrym momentem do rozpoczęcia sadzenia roślin dwuletnich takich jak malwa różowa, której pielęgnacja może ograniczać się do ściółkowania, aby nasze rośliny nie wysychały zbyt szybko, warto pamiętać też o palikowaniu malw, które nie są osłonięte, aby uniknąć samosiewu. Następnym kwiatem wartym uwagi jest bratek, należy go podlewać dwa razy dziennie (rano i wieczorem, nigdy w trakcie dnia!), należy go tak nawadniać, by wody nie lać na liście, ze względu na to, że ten kwiat jest bardzo chorowity. W komponowaniu naszego sierpniowego ogrodu nie można również zapomnieć o stokrotkach, te jakże urokliwe, jak i proste kwiaty, należą do tej grupy bardziej wymagającej, jeśli oceniamy to pod kontem dbania o warunki jej rozwoju. Stokrotki szczególnie w obliczu wysokich temperatur uwielbiają wilgoć, trzeba dbać o to, aby przynajmniej 6 cm gleby było zawsze nawodnione. W obecnej „modzie ogrodowej” do łask wracają „stare, ale jare” lilie, co prawda są to dość wymagające rośliny ponieważ potrzebują stosunkowo żyznej i przewiewnej gleby, która będzie zawsze lekko wilgotna.

Pod koniec sierpnia warto zaopatrzyć swój ogród w takie cudeńka jak chociażby narcyzy, które bezapelacyjnie lubią żyzną, dobrze nawożona glebę, sprzyjającymi warunkami mogą okazać się też miejsca wilgotne znajdujące się w cieniu, wyjątkową cechą narcyzów jest ich odporność, dzięki której mogą nie być przesadzane nawet pare lat. Dla fanów kwatów, które cechują się wytrzymałością możemy również polecić przebiśniegi, najlepszą ziemią pod uprawę tych „weteranów” jest piaszczysta gleba wymieszana z kompostem.

Rośliną  zamykającą nasze zestawienie jest moim zdaniem wiecznie niedoceniana lawenda posiadająca wiele odmian m.in: białąróżową, czy fioletowąRóżnorodność tej rośliny daje nam ogromne pole manewru, co do kompozycji naszego ogrodu. Lawena jest nazywana również „Rośliną słońca”, co tym bardziej przemawia za tym, aby była sadzona właśnie w sierpniu. Uwielbia słońce i ciepło, co do wyboru gleby nie jest on zbytnio skomplikowany, ponieważ głównym wymaganiem będzie przepuszczalność, co mogą nam zapewnić podłoża kamieniste i wapienne.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.
0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x