Pierogi z jagodami to nie lada rarytas nie tylko w sezonie na jagody. Teraz mając możliwość mrożenia możemy cieszyć się smakiem jagód nawet późną zimą. Pierogi z jagodami smakują z kleksem słodkiej śmietany i cukrem, ale można je podać również z delikatnym serkiem śmietankowym i z pewnością będzie bardzo smacznie! Pierogi z jagodami zawsze przypominają mi dzieciństwo, kiedy siedzieliśmy całą rodziną nad aluminiową dużą miską i zajadaliśmy z niej pierogi. Nasze buzie były fioletowe jak i ubrania ku zmartwieniu mamy. Jedzenie ze wspólnej miski zacieśniało więzy rodzinne i z pewnością jest to bardzo miłe wspomnienie z minionych lat.
Proporcje na ciasto, które podałam wystarczą na ok. 30 małych pierogów. Ciasto jest plastyczne, ale zatrzymuje soki z owoców w środku pierogów. Chciałam zwrócić uwagę na mąkę, czasami pierogi wychodzą jasne, czasami ciasto jest ciemne i wszystko to zależy od jakości mąki, którą wybieracie na półkach. Wybierając jednak szukajcie dobrej jakościowo mąki oraz typu 500 lub 650 a dzięki temu ciasto będzie elastyczne i lekkie. Zapraszam po przepis, bo pierogi już się skończyły 🙂

Pierogi z jagodami – przepis:

Ciasto na pierogi:
300 g mąki pszennej
100 ml gorącej wody
1 żółtko
1 całe jajko
50 g masła
szczypta soli
Farsz z jagód:
300 ml jagód
cukier
1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)
Dodatkowo:
słodka śmietana
cukier

Pierogi z jagodami – wykonanie:

Jagody umyj, odsącz z nadmiaru wody na durszlaku i przełóż do miski, następnie oprósz cukrem według uznania i oprósz delikatnie mąką ziemniaczaną. Wymieszaj, odstaw i przygotuj w tym czasie ciasto na pierogi.
Mąkę przesiej, dodaj sól, masło, wbij całe jajko, dodaj żółtko, wymieszaj i wlej gorącą wodę (ok. 80 stopni Celcjusza). Zagnieć ciasto, wyrabiaj do momentu aż będzie lśniące i gładkie. Odłóż na ok. 15 minut i rozwałkuj na ok. 2 mm grubości. Wykrój kółka z ciasta, łyżeczką nałóż jagody z cukrem i zalepiaj pierogi aż skończą się wszystkie składniki.
Zaklejone pierogi włóż do gotującej się wody, możesz do wrzątku dodać szczyptę soli. Ja swoje pierogi gotowałam ok. 3 minut od momentu wynurzenia.

Smacznego!
Lidka

5 1 vote
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
1 rok temu

smak lata!

Okiem Blondynki
1 rok temu

Nie pamiętam kiedy ostatnio jadłam pierogi z jagodami, ale w dzieciństwie bardzo lubiłam, a najlepsze robiła oczywiście moja Babcia 😉 Narobiłaś mi smaka, więc muszę w końcu wypróbować przepis na ciasto bezglutenowe i zrobić sobie taką pierogową rozpustę 😀

Translate »
3
0
Would love your thoughts, please comment.x