Jest to przepis na najlepszy sernik pod słońcem – z rodzynkami!
To oczywiście sernik krakowski. Charakteryzuje go powszechnie znana kratka, zbita konsystencja sera, dość ciężka oraz rodzynki. Ostatnia rzecz może wywołać dyskusję za i przeciw rodzynkom, ale ten sernik to nasze dobro narodowe, więc chylmy czoła tak pięknej tradycji pieczenia sernika.
Ten smak, konsystencja to właśnie serniki mojego dzieciństwa, czyli mamine serniki. Chcąc smakiem wrócić do tamtych czasów wystarczy mi kęs tej słodkości. Ja tradycję pieczenia tego ciasta będę pielęgnować i zapraszam również do tego osoby, które sernika krakowskiego jeszcze nie robiły.
O cieście. Wybierając ser wybierz półtłusty w kostce, który później trzykrotnie zmiel w maszynce. Jeśli zaś masz dostęp do sera w wiaderku wybierz ten z największą zawartością tłuszczu.
Użyłam jajek w rozmiarze L. Rodzynki wstępnie sparz wrzątkiem lub przelej je wrzątkiem. Wszystko zależy od tego jakie rodzynki kupiłeś. Niektóre wystarczy właśnie tylko przelać.
Zostaną Ci białka z ciasta i masy serowej, jak nie masz pomysłu jak je wykorzystać od razu to przełóż do szczelnie zamkniętego pojemnika i zamróź.
Zapraszam Cię również na FB oraz profil na Instagramie Tik Tok Serdecznie zapraszam do subskrypcji na kanale Youtube Pięprzyć z Fantazją
Ciasto – składniki:
✅350 g mąki pszennej tortowej
✅200 g masła
✅50 g cukru pudru
✅4 żółtka
✅szczypta soli
✅płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Masa serowa – składniki:
✅1 kg sera trzykrotnie mielonego
✅200 g masła
✅8 jajek
✅300 g cukru pudru
✅1 łyżeczka cukru wanilinowego
✅50 g mąki ziemniaczanej (ok. 3 łyżek)
✅100 g rodzynków
Sernik krakowski – wykonanie:
Na początku przelej wrzątkiem rodzynki, odcedź i odstaw do ostudzenia.
Z podanych składników zagnieć gładkie ciasto. Podziel na dwie nierówne części np. 2/3 i 1/3 następnie każdą zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki przynajmniej na godzinę.
Oddziel białka od żółtek. Rozwierć na puszystą masę żółtka z częścią cukru pudru a następnie dodaj miękkie masło. W trakcie ubijania masła z żółtkami dodaj pozostałą część cukru. Gdy masa będzie puszysta dodawaj po łyżce sera. W trakcie mieszania dodaj mąkę ziemniaczaną, cukier wanilinowy i rodzynki a na koniec ubitą na sztywno pianę z 5 białek. Wymieszaj białka delikatnie za pomocą łyżki. Jak już wyrobisz wszystkie składniki przygotuj ciasto.
Potrzebujesz formy 20×36 cm (niewielkie różnice w centymetrach mogą być) wyłóż ją papierem do pieczenia i rozwałkuj większą część ciasta. Nakłuj ciasto widelcem i podpiecz w 170 stopniach przez ok. 12 minut. Po tym czasie wyjmij blaszkę z piekarnika i wyłóż masę serową.
Z drugiej części ciasta wytnij radełkiem lub nożem paski i wyłóż na wierzch sera tworząc kratkę. Rozkłóć odrobinę białka z mlekiem i posmaruj kratkę by ładnie się zarumieniła.
Piecz w 170 stopniach przez 1 godzinę.
Zrób lukier z cukru pudru i soku z cytryny. Lukier ma mieć lejącą konsystencję, ale nie za rzadką. Wystarczy Ci niepełna szklanka cukru pudru i jedna cytryna. Cukier puder przesiej i delikatnie kroplami dodawaj sok z cytryny. Mieszaj trzepaczką lub łyżką. Gotowym lukrem polej sernik. Odstaw do stężenia.
Smacznego!
Lidka