W jaki sposób walczyć z kleszczami w ogrodach i na działkach?

Autor materiał zewnętrzny

Co roku, gdy temperatura nieco wzrasta, powraca problem z kleszczami. W związku z ocieplaniem się klimatu, kleszczy stale przybywa i na dobre rozgościły się już nie tylko w lasach, ale również w miastach, prywatnych ogrodach i na działkach. Jest jednak dobra wiadomość- z kleszczami można sobie poradzić! Oto kilka sposobów na to, jak skutecznie i szybko pozbyć się tych szkodników.

Rośliny, które odstraszają kleszcze

Jedną z rzeczy, które możemy zrobić, by wypędzić kleszcze ze swojego ogrodu lub działki jest zasadzenie roślin odstraszających takie owady. Są to zazwyczaj rośliny o silnym, charakterystycznym zapachu, bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Ich aromat pozwoli nam skutecznie pozbyć się kleszczy. Należy do nich wrotycz pospolita, kocimiętka, tatarak, lawenda, czeremcha, jaskier oraz czosnek niedźwiedzi. Wiele z tych roślin nie tylko odstraszy kleszcze z naszego ogrodu, ale też pięknie go ozdobi. Jest to więc rozwiązanie niezwykle praktyczne.

Właściwa pielęgnacja ogrodu

Należy wiedzieć, że kleszcze najchętniej przebywają w obszarach silnie zacienionych i o dużej wilgoci. Dlatego warto regularnie przycinać drzewa i krzewy, aby nasz ogród był odpowiednio nasłoneczniony. Ponadto należy systematycznie kosić trawnik, ponieważ wysokie trawy są częstym siedliskiem kleszczy. Dobrze jest też usuwać niepotrzebne liście oraz mech, by nie zalegał na naszej posesji.

Jeśli składujemy w ogrodzie drewno, to powinno być ono przechowywane w miejscu z dostępem do słońca, najlepiej tak, by nie dotykało bezpośrednio podłoża. W przeciwnym razie będzie to atrakcyjne miejsce zamieszkania dla lubiących wilgoć kleszczy.

Ekologiczne opryski na kleszcze

Możemy samodzielnie przygotować ekologiczny preparat odstraszający kleszcze. W tym celu można wykorzystać na przykład wywar z drobno posiekanych gałązek i kory czeremchy. Należy zalać je zimną wodą i zagotować. Gdy mikstura zacznie wrzeć, gotujemy ją przez kolejne pół godziny, a potem przelewamy do naczynia ze spryskiwaczem lub konewki. Preparatem należy oblać wszystkie rośliny w naszym ogrodzie, które potencjalnie mogą przyciągać kleszcze.

Innym ekologicznym sposobem walki z kleszczami są łuski cebuli. Suche łuski trzeba drobno zmielić w młynku lub blenderze, a uzyskanym proszkiem obsypać trawnik i rośliny. Z cebuli oraz chrzanu można również wykonać wywar, który skutecznie zwalczy nawet dorosłe kleszcze. Metody naturalne są bezpieczne dla zdrowia i działają długoterminowo.

Gotowe środki owadobójcze

Jeśli nie chcemy samodzielnie przyrządzać preparatu na kleszcze lub nie mamy takiej możliwości, możemy zaopatrzyć się w gotowe środki owadobójcze, które znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych. Zawierają one substancje o naukowo potwierdzonym działaniu zwalczającym kleszcze, takie jak cypermetryna, tetrametryna, czy etofenproks. Produkty te należy stosować zgodnie z instrukcją producenta, zazwyczaj przy użyciu opryskiwacza ciśnieniowego. Co ważne, środki chemiczne pozwalają pozbyć się kleszczy w każdym stadium rozwoju – zarówno dorosłych osobników, jak i larw oraz jaj lęgowych. Należy jednak pamiętać, że działanie takich roztworów jest doraźne i trzeba regularnie powtarzać opryskiwanie swojego ogrodu. Aby efekt był bardziej długotrwały, możemy zastosować specjalne środki w postaci mikrokapsułek.

Oprysk ogrodu lub działki najlepiej jest wykonywać na świeżo przyciętej murawie w godzinach wieczornych lub wczesnym rankiem. Preparaty owadobójcze niestety zwalczają również pożyteczne owady, a w tym czasie są one najmniej aktywne. Z tego też względu nie należy używać chemicznych preparatów na kwiatach.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów
0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x