Ritterzipfel – ziemniaczno – kapuściane kluski

Autor Pieprzyć z Fantazją

Zawsze piszę, że to ja coś ugotowałam. Okazuje się, że moja rodzina również lubi eksperymenty w kuchni 🙂 Prezentuję kluski ziemniaczane w wykonaniu mojej córki <3

Ritterzipfel to kluski ziemniaczane z dodatkiem boczku i kapusty kiszonej. Te, które dzisiaj opiszę wykonała moja córka.
Jak miło jest kiedy po powrocie do domu z pracy czeka na stole pyszny obiad. Córka jak i również ja jesteśmy fankami Kulinarnych Podróży Roberta Makłowicza i to właśnie z podróży po Bawarii pochodzi ten przepis.
Dzięki uprzejmości Pana Roberta publikuję ten przepis u siebie na blogu. Oryginalny znajdziecie tu Ritterzipfel Pana Roberta Makłowicza
Dziękuję!
Przepis delikatnie zmodyfikowany, ponieważ zamiast szpeku córka użyła chudego wędzonego boczku. Zalecany jest do tej potrawy jak najchudszy.
Mimo jednak takiej małej zmiany, bawarskie kluski ziemniaczane posmakowały nam bardzo. Bardzo prosty przepis, warty wykonania we własnej kuchni.
Pan Robert zaleca do tej potrawy ziemniaki typu C, najbardziej mączyste. Jeśli tylko takie możecie dostać, to ich właśnie użyjcie.

Zachęcam również do oglądania tych niezwykle smacznych podróży kulinarnych 🙂

Składniki:
* 15 dkg wędzonego boczku
* 10 dkg kiszonej kapusty
* 60 dkg ziemniaków
* 1 cebula
* 2 żółtka
* pęczek szczypiorku
* ok. 15 dkg mąki ziemniaczanej
* 2 żółtka
* 100 ml śmietany 18%
* gałka muszkatołowa
* sól, pieprz

* olej
* masło

  1. Ugotować ziemniaki w osolonej wodzie i przecisnąć przez praskę na puree.
  2. Kapustę kiszoną odcisnąć z soku i drobno posiekać.
  3. Na patelni rozgrzać 2 -3 łyżki oleju i zeszklić cebulę, następnie dodać pokrojony w kostkę boczek. Smażyć do zrumienienia.
  4. W misce wymieszać ziemniaki, kapustę, posiekany szczypiorek, żółtka, śmietanę oraz boczek z cebulą. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Wyrobić gładkie ciasto, w razie gdyby było rzadkie można dosypać mąkę ziemniaczaną, zacząć od 1-2 łyżek i sprawdzać w trakcie czy ciasto ładnie się już klei. Tu już podczas jej dosypywania należy obserwować, by nie dosypać mąki za dużo.
  5. Z ciasta utoczyć ruloniki ok. 15 cm długości i 2 cm grubości, obtoczyć w mące ziemniaczanej i lekko spłaszczyć dłonią. Wg oryginalnego przepisu, kluski mają być okrągłe,  cienkie na końcach a grube na środku. Córka nadała im troszkę inny kształt.
  6. Smażyć na rozgrzanym maśle a najlepiej klarowanym.
  7. Podawać z ogórkiem konserwowym, lub z ulubionymi dodatkami.

Smacznego!
Lidka i Martyna 🙂

 

4.5 6 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x