Jak się przygotować do górskiego szosowania na stokach?

Autor Materiał zewnętrzny

Sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością. Na stokach narciarskich można spotkać nawet kilkuletnie dzieci. Wyśmienita zabawa, doskonalenie techniki jazdy i pokonywanie własnych ograniczeń, to coś, co ceni sobie wiele osób. Jednak aby pobyt na stoku był w pełni bezpieczny i nie zakończył się na przykład kontuzją, trzeba się odpowiednio przygotować.

Jazda na nartach lub desce wiąże się z szeregiem zalet. Poza rekreacją skutecznie wzmacniamy organizm, modelujemy sylwetkę i się hartujemy. Jednak sporty zimowe wiążą się też z pewnymi zagrożeniami. Przez to, że w zjazd angażuje się całe nasze ciało i liczy się jego dynamika, łatwo możemy nabawić się kontuzji. Do tego dochodzi prędkość, a im szybszy zjazd, tym więcej umiejętności potrzeba, by nie doszło do wypadku. Jak w takim razie przygotować się do sezonu narciarskiego?

Dobrany strój i dobre akcesoria

To absolutna podstawa! To, w jakim stopniu nasz strój będzie dopasowany, warunkuje nie tylko komfort podczas zjazdu, ale także poziom bezpieczeństwa. Buty nie mogą być za duże ani za małe i muszą być mocno zapięte. Deska i narty dopasowuje się do wzrostu, a często i umiejętności. Szerokość nart wpływa na szybkość jazdy. Podczas ustawienia deski bierze się pod uwagę to, czy jesteśmy początkujący i która noga jest dominująca. Kask powinien mieć odpowiednie atesty, aby w razie upadku ochronił głowę. Do tego warto zaopatrzyć się w dobre spodnie i kurtkę narciarską, a także gogle i rękawice.

Trening

Jeżeli nasza aktywność fizyczna przez cały rok jest mizerna, nie łudźmy się, że na stoku będziemy mieć wyśmienitą kondycję. Organizm będzie miał problem z aklimatyzacją, a ryzyko urazów jest duże. Wiedząc, że nadchodzące Święta lub ferie zimowe spędzimy na stoku w górach, możemy się do tego odpowiednio przygotować poprzez systematyczny trening. Z pewnością jazda będzie bardziej komfortowa i oczywiście bezpieczniejsza. Po każdym przyjściu na stok jeszcze zanim przypniemy narty lub deskę, musimy się rozgrzać. Krótka rozgrzewka może skutecznie uchronić przed kontuzją.

Nauka z instruktorem

W przypadku, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z narciarstwem i snowboardem, lub chcemy, by zaczęło uczyć się nasze dziecko, weźmy pod uwagę jazdę z instruktorem. Rewelacyjnie sprawdzają się też różnego rodzaju obozy narciarskie.Wtedy też można przez cały turnus uczyć się nowych umiejętności pod czujnym okiem doświadczonych narciarzy. Instruktorzy polecają to rozwiązanie zwłaszcza na początku kontaktu ze sportami zimowymi. Owszem, można uczyć się jazdy na własną rękę, jednak pojawia się mnóstwo błędów technicznych, które w późniejszym czasie mogą bardzo przeszkadzać lub zagrażać bezpieczeństwu. Decydując się na naukę z instruktorem, od początku uczymy się prawidłowej techniki, którą następnie wystarczy udoskonalać.

Dobry kurort

Zanim wyruszymy w podróż z nastawieniem na czas spędzony na stokach, upewnijmy się, że trasy są dopasowane do naszych umiejętności, są odpowiednio oznaczone i zabezpieczone. I tutaj znów przewagę mają obozy narciarskie.Zawsze organizuje się je w takich miejscach, w których znajdują się stoki dopasowane pod względem poziomu trudności do tego, jakie są umiejętności uczestników.

Kompas.pl
Tekst powstał we współpracy z Kompas.pl
0 0 votes
Article Rating

Możesz również lubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x