Okres urlopowy w pełni. Jakie macie plany na wypoczynek? Chcecie go spędzić w błogim spokoju, wśród drzew, z książką i filiżanką kawy czy chcecie go spędzić aktywnie? Każda forma relaksu jest dobra, jeśli tylko przynosi zamierzony skutek. Ja swój urlop jak zwykle planuję spędzić w otoczeniu gór i drzew. Jak wiecie jestem miłośniczką gór i tylko tam odpoczywam tak naprawdę. Zdarzają mi się również szybkie wyjazdy poza moje miejsce zamieszkania. Po ciężkim tygodniu pracy, weekend w pięknym plenerze, może wyleczyć i zmęczone ciało i umysł.
A może tak urlop w Świeradowie Zdroju?
Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa położona ok 450 – 710 m n.p.m. sąsiadująca z granicą Czech i Niemiec.
To doskonałe miejsce na wypoczynek i wycieczki w Góry Izerskie, najbliżej zlokalizowany jest Izerski Stóg 1107 m n.p.m. Znajduje się tam schronisko, można dotrzeć tam wytyczonymi szlakami albo wjechać Koleją Gondolową i w ten sposób podziwiać górskie widoki.
Na zachodniej granicy Wysokiego Grzbietu Izerów znajduje się Smrek 1124 m n.p.m. Nazwę swą zawdzięcza rosnącemu tam kiedyś prze kilka stuleci wysokiemu świerkowi, świerk w języku czeskim to „smrk”. Smrek ma dwa wierzchołki, z czego jeden leży po czeskiej stronie Gór Izerskich.
Z tej lokalizacji warto iść w stronę Hali Izerskiej, znajduje się tam schronisko Chatka Górzystów. Hala Izerska jest uznawana w Polsce za najzimniejsze miejsce w Polsce, dzieje się tak ze względu na ukształtowanie terenu. Dzisiaj jest to odludne miejsce, w którym można napotkać tylko schronisko. Niegdyś to była niemiecka miejscowość Gross Iser przymusowo wysiedlona.
W sezonie zimowym Świeradów zaprasza na narty. Kolej gondolowa ułatwia dotarcie na Izerski Stóg, na amatorów białego szaleństwa czeka tam nartostrada o długości 2,5 km. Imponujące! Chociaż jak dotąd nie miałam odwagi nauczyć się jeździć na nartach. Obiecuje sobie, że w końcu w góry pojadę zimą, zazwyczaj jeżdżę latem czy jesienią.
Co warto zobaczyć?
Czarci Młyn pracujący nieustannie do dzisiejszego dnia od 1890 r. Legenda głosi, że przed wejściem do młyna trzeba dotknąć głowy lwa strzegącego budynku, ma to uchronić wchodzącego przed złośliwością zamieszkującego młyn Czarta. Czarci Młyn posiada oryginalne wyposażenie jeszcze z okresu jego budowy. Można tam zjeść chleb, jaki piekło się niegdyś, jak piekli nasi dziadkowie. Otoczony jest pięknym ogrodem z kwiatami i ziołami.
Muzeum Zdrojowe powszechnie znane jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Można tam poznać historię uzdrowiska oraz zobaczyć historię w jaki sposób były wykorzystywane źródła od początku ich powstania. Według opowieści przekazywanych przez pokolenia niegdyś oddawano cześć cudownym źródłom.
Zamek Czocha znajduje się 15 km od Świeradowa, ale jednak warto udać się na wycieczkę. Ja jako miłośnik starych murów i historii takie miejsca uważam za perełkę podczas zwiedzania okolic. Zamek Czocha znajduje się w okolicy miasteczka Leśna. Zamek Czocha powstał jako warownia graniczna w latach 1241 – 1247. Wycieczka po takim tajemniczym miejscu z pewnością będzie niezapomniana, przeszłość przeplata się tu z teraźniejszością. Tajne przejścia, piękne stylowe komnaty, ekspozycje zapierające dech w piersiach…
Jeśli zdecydujecie się spędzić chociaż weekend w Świeradowie to będzie znakomity pomysł! Jest tam mnóstwo barów, restauracji, jest duży wybór wśród pensjonatów, hoteli i domów wczasowych. Z pewnością znajdziecie przytulne miejsce dla siebie.
Zimowy Domek Boutique Rooms
Chcąc spędzić wolny czas z dala od hałasu, krzyków, tłumów i wiecznym pośpiechem proponuję wybrać Zimowy Domek Boutique Rooms. Jest to fantastyczne, kameralne butikowe miejsce na spokojny weekend a zwłaszcza wakacje we dwoje. Przeznaczony jest również dla tych co kochają turystykę i sport. To będzie dla Was oaza spokoju i wytchnienia. Domek położony w centrum, ale jednak blisko atrakcji i co ważne blisko lasu i natury na zboczu z pięknym widokiem na góry. Obok tego domku nie sposób przejść obojętnie, wyróżnia się wyglądem, asymetryczną i drewnianą elewacją. Latem pięknie otaczają go kwiaty i ogrom zieleni.
Co nam oferuje Zimowy Domek?
Z pewnością oferuje nam spokój i gwarantuje intymność, jest przeznaczony dla osób dorosłych. Właściciele mają profesjonalne i indywidualne podejście do gości, w każdej chwili służą pomocą. Wnętrze Zimowego domku zostało zaprojektowane przez pracownię architektoniczną. Nie spodziewałam się, że każdy pokój może mieć swoją nazwę, a w tym domku tak właśnie jest. Możecie wolny czas spędzić w pokoju Miętowym, Złotym, Turkusowym czy Niebieskim. Każdy z nich jest niepowtarzalny i ma indywidualny wystrój. Wolny czas można spędzić w otoczeniu palących się świec, przy lampce wina i z książką w ręku przy boku bliskiej osoby. Miejsce w sam raz na romantyczne spędzenie wolnego czasu.
Wnętrza są urządzone z dbałością o każdy detal. Dostępne są szlafroki czy nawet kapcie. Zimowy Domek ma również saunę, którą można zarezerwować tylko dla siebie.
W standardzie jest dostęp nielimitowany do Wi-fi oraz słodycze w pokojach. To coś w sam raz dla łasuchów 🙂 Zimowy Domek zapewnia pyszne śniadania w wersji wegetariańskiej, przygotowywane są z naturalnych, regionalnych produktów. Przekąski w postaci owoców, ciastek, kawy czy herbaty dostępne są w jadalni przez cały pobyt. Zimowy domek oferuje pensjonariuszom ogrzanie się zimą i schłodzenie latem w fińskiej wannie.
To wszystko brzmi kusząco, jak dla mnie jest to cudowne miejsce na relaks i odpoczynek a jeśli jeszcze mamy obok siebie kogoś bliskiego, to musi być udany, razem spędzony czas!
Lidka