Kurki marynowane (kurki w occie)

Autor Pieprzyć z Fantazją

Kurka, czyli pieprznik jadalny występuje na terenie całego kraju.

A na dodatek to bardzo smaczny i wartościowy grzyb! Nie tylko jest niskokaloryczny, ale bogaty w białko, witaminy z grupy B i miedź. Z kurek chętnie przyrządzamy sosy, zupy i marynuje się w słoikach na zimę. Kurka w occie jest bardzo smakowitym kąskiem na każdą okoliczność. W moich stronach kurki oraz prawdziwki obrodziły pięknie i z tej racji na blacie kuchennym wylądowały właśnie takie grzyby. Trochę zamroziłam, troszkę zawekowałam i trochę zjedliśmy. Najwięcej mam grzybów suszonych a to jest niezawodny sposób na ich przechowanie. Zimą a szczególnie w okresie Świat Bożego Narodzenia taki rarytas będzie jak znalazł.
Teraz zapraszam Cię na pyszny przepis na marynowane kurki. Przyrządza się je dość szybko, a najwięcej czasu w całym procesie pochłania czyszczenie kurek. Pomocny podczas czyszczenia będzie pędzelek oraz zimna woda.

Jeśli chcesz mnie poznać bardziej i moje poczynania w kuchni lub relacje z wycieczek zapraszam Cię na FB https://www.facebook.com/pieprzyczfantazja oraz profil na Instagramie https://www.instagram.com/pieprzyc_z_fantazja/.

Kurki marynowane – składniki:

kurki
zalewa:
1 szklanka cukru
1 szklanka octu
5 szklanek wody
3 liście laurowe
1 łyżka pieprzu ziarnistego
8 kulek ziela angielskiego
1 łyżka soli
gorczyca

Kurki marynowane – wykonanie:

Zagotuj wodę i na wrzącą wrzuć oczyszczone kurki, gotuj ok. 2 min i odcedź. Następnie zagotuj wodę na zalewę i dolej ocet, dodaj cukier, sól, pieprz ziarnisty, ziele angielskie i liście laurowe. Do umytych i wyparzonych słoików nałóż do 3/4 wysokości kurki i zalej gorącą zalewą do ok. 0,5 cm poniżej gwinta. Zakręć słoiki i pasteryzuj w gotującej się wodzie ok. 8 minut od momentu zagotowania się wody w garnku. Pamiętaj aby na spód garnka położyć ściereczkę.

Smacznego!
Lidka

Możesz również lubić

Translate »